Jaki był tegoroczny Rajd Małopolski? Czy organizatorowi udało się powtórzyć ubiegłoroczny sukces?

W miniony weekend odbył się Rajd Małopolski, czyli 3. runda sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Czołowe załogi RSMP spotkały się w Wadowicach. W okolicach papieskiego miasta czekały na nich niezwykle wymagające odcinki specjalne. Ubiegłoroczna edycja imprezy była fantastyczna. Czy tym razem organizatorowi udało się powtórzyć sukces? Jaki to był rajd?

rajd małopolski rsmp
Podaj dalej

Rajd Małopolski za nami. Znów był sukces?

Uwielbiam różnego rodzaju analizy i zestawienia. Każdy sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski kończę w podobny sposób. W okresie świąteczno-noworocznym na łamach WRC publikuję „Złote Wurce”, czyli moje osobiste, w pełni subiektywne podsumowanie sezonu. Rozpatruję tam sezon dzieląc go na kategorie, tworząc z tego plebiscyt. Najlepszy kierowca, najlepszy pilot, objawienie sezonu i tak dalej. Jedną z kategorii jest „najlepszy rajd”. W minionym roku wybór co prawda nie był oczywisty, natomiast padło ostatecznie na Rajd Małopolski, który absolutnie mnie urzekł. Pod każdym możliwym względem.

rajd małopolski rsmp
fot. Kamil Wrzecionko

I tutaj problem jest taki, że automatycznie oczekiwania wobec tegorocznej edycji były ogromne. Organizatorzy zawiesili sobie poprzeczkę naprawdę wysoko. Jeśli tworzysz najlepszy rajd w kalendarzu, automatycznie masz potężny kredyt zaufania, którego nie możesz zmarnować. Z ostateczną oceną tegorocznej edycji imprezy musiałem chwilę poczekać. Chociażby dlatego, aby pierwsze emocje opadły i aby ta opinia była w 100 procentach przemyślana.

Udało się?

Pierwszym dniem rajdu – chociaż bez żadnego ścigania – był czwartek, 6 czerwca. Wówczas zawodnicy mieli zapoznanie z trasą a mechanicy wybrali się z autami na badanie kontrolne. Do Wadowic zjeżdżali się kibice, a media odbierały swoje akredytacje. W tym momencie chciałbym zwrócić uwagę na miejsce, w którym zlokalizowane było biuro rajdu i biuro prasowe, czyli obiekt Młyn Jacka Hotel & SPA. To bardzo klimatyczne miejsce… z dosyć sporym parkingiem. A to bardzo ważny czynnik. Dokładnie w tym samym miejscu na około miesiąc przed rajdem odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami organizatora, służb i zawodnikami.

rajd małopolski rsmp
fot. Kamil Wrzecionko

W okolicach godziny 19:00 zarówno zawodnicy, kibice, jak i media, byli już na wadowickim rynku. Tam najpierw zorganizowano konferencję prasową z udziałem najlepszych zawodników RSMP i HRSMP, a następnie rozpoczęła się ceremonia startu honorowego. Wszystko to na tle wadowickiej bazyliki na placu Jana Pawła II. Oba te punkty harmonogramu należy zaliczyć na duży plus. Jeśli zatem chodzi o pierwszy dzień rajdu – nie ma się do czego przyczepić.

rajd małopolski rsmp
fot. Kamil Wrzecionko

Co z samą rywalizacją?

Przenosiny rajdu do Wadowic sprawiły, że odległości pomiędzy serwisem i odcinkami specjalnymi nieco się zwiększyły. Zwłaszcza, jeśli mówimy w kontekście wyjazdu na oesy Zawoja, czy Maków Podhalański. Samo poruszanie się po Wadowicach mogło sprawiać problemy. Miasto niestety bardzo często jest zakorkowane, więc zanim w ogóle wyruszyliśmy w kierunku oesów, trzeba było chwilę postać. Oczywiście zmieniła się też lokalizacja parku serwisowego.

rajd małopolski rsmp
fot. Kamil Wrzecionko

W gruncie rzeczy mowa tutaj o kilku małych strefach położonych na placach przy ulicy Nadbrzeżnej w Wadowicach, które stworzyły jeden serwis. Zatem to nie był jeden, wielki park serwisowy, a kilka mniejszych stref. To dla niektórych mogło być nieco problematyczne. Być może warto byłoby pomyśleć nad innym rozwiązaniem tego zagadnienia. O ile w ogóle inne rozwiązanie tej kwestii jest możliwe. Być może po prostu organizator tak czy inaczej dał nam najlepsze miejsce, jakie w tej okolicy było dostępne. Tego nie wiem, więc trudno mi to ocenić.

Rajd Małopolski z najwyższymi standardami

Bardzo podobało mi się to, że organizator przygotował przy odcinkach specjalnych parkingi. Zarówno dla kibiców, jak i dla mediów. Przy czym te parkingi dla mediów były wytyczone bliżej odcinków specjalnych. Była to kwestia bardzo przemyślana. To najwyższe standardy, jakie spotyka się na rajdach mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Same odcinki specjalne były oczywiście fantastyczne. Natomiast co do tego nie było żadnych wątpliwości – do tego Rajd Małopolski już przyzwyczaił.

rajd małopolski rsmp
fot. Kamil Wrzecionko

Osobiście chciałbym zwrócić uwagę na strefę kibica na odcinku specjalnym Mucharz. Powstała ona w Łękawicy we współpracy z lokalnymi władzami. Zapanowała tam atmosfera iście piknikowa. Była muzyka, nagłośnienie, prowadzący, strefa gastronomiczna, ławeczki, dmuchaniec dla dzieci… no i wielkie rajdowe show. Na terenie strefy zawodnicy pokonywali kilka bardzo technicznych zakrętów, w tym nawrót wokół beczki przy pokazie z wyrzutni ognia. Bardzo mi się to podobało. Chciałbym, aby takich stref w polskich rajdach było jak najwięcej.

Maków Podhalański – serce rajdu

Pomimo faktu, że baza rajdu i park serwisowy zlokalizowane były w Wadowicach… dla mnie sercem tego rajdu pozostaje chyba Maków Podhalański. Nie wiem dlaczego, ale tam tę rajdową atmosferę czuć jakoś… bardziej. Tam od razu wróciły piękne wspomnienia z roku ubiegłego. Wydaje mi się, że to właśnie Maków w pewnym sensie w mojej głowie uratował ocenę tego rajdu. A jaka ta ocena będzie? Jeśli w roku ubiegłym w skali szkolnej była to 6, tak tym razem… niech to będzie 5+.

rajd małopolski rsmp
fot. Kamil Wrzecionko

Jest to oczywiście moja subiektywna ocena. Na podstawie moich przeżyć, moich doświadczeń i miejsc, w których byłem osobiście. Wiem, że kilku przedstawicieli mediów narzekało na współpracę ze służbami zabezpieczającymi odcinki specjalne. Natomiast mnie takie sytuacje nie spotkały. Napotkane osoby z ramienia organizatora były dla mnie miłe i przyjaźnie nastawione. Okej – z jednym, małym wyjątkiem – natomiast była to na tyle błaha kwestia, że nie wpływa ona na ogólny odbiór tego rajdu. Czy Rajd Małopolski powtórzył ubiegłoroczny sukces? Mimo wszystko myślę, że tak… A czy zostanie uznany najlepszym rajdem sezonu? Przekonamy się…

Przeczytaj również