Inflacja spowoduje potężny kryzys? Ludzie przestaną kupować samochody. Producenci mają problem

Co spowoduje inflacja w naszym kraju? Niewykluczone, że nastąpi bardzo poważny kryzys. W pewnym momencie np. producenci samochodów mogą mieć poważny problem – ludzie po prostu przestaną kupować auta.

inflacja kryzys nowe samochody
Podaj dalej

Wiele branży już teraz skarży się na to, że inflacja spowodowała spadek popytu. Ludzie są coraz mniej zainteresowani wydawaniem pieniędzy. Są firmy, w których sprzedaż spadła o ponad 10%. Jak inflacja, to coraz wyższe ceny. To do pewnego momentu nie zmienia wiele, ale… w końcu granica pęka. Za wysokie ceny oznaczają, że ludzie już nie są zainteresowani danymi produktami. Społeczeństwo nie akceptuje takich cen.

inflacja kryzys nowe samochody
fot. pixabay

Zastanawiam się, czy podobny obrazek może mieć miejsce w przypadku branży samochodowej. Wydaje mi się, że jak najbardziej tak. To, w jakim tempie rosną ceny samochodów, to jest jakieś szaleństwo. Nie mówię tylko o nowych samochodach, ale także tych używanych. Już na początku tego roku byliśmy w szoku, bo sprawdzając ceny, praktycznie nie dało się kupić żadnego nowego auta taniej, niż za 50 tysięcy złotych.

Ceny będą rosły dalej – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Według ekspertów w 4-5 kolejnych lat te najtańsze nowe modele nie będą już kosztowały 50 tysięcy, a powiedzmy 80, albo nawet i 100 tysięcy. Nie mam wątpliwości, że te podwyżki w końcu w pewnym momencie sprawią, że ludzie przestaną kupować nowe auta.

inflacja kryzys nowe samochody
fot. pixabay

Wpływ może mieć na to też polski ład i planowane zmiany przepisów związanych z leasingiem. Nie jest żadną tajemnicą, że większość nowych aut w naszym kraju kupowana jest do firm. Tajemnicą nie jest też to, że najchętniej wybieraną formą finansowania nowego auta jest właśnie leasing. Jeśli nowe przepisy rzeczywiście wejdą w życie, nie mam wątpliwości, że to się zmieni.

Przeczytaj również