Fotoradar może więcej, niż ci się wydaje. Jakie wykroczenia może teraz ujawnić takie urządzenie?

Wielu Polaków wychodzi z błędnego założenia, że fotoradar sprawdza tylko prędkość, z którą się poruszamy. Prawda jest zgoła odmienna. Istnieje długa lista wykroczeń, z którymi współczesny sprzęt może sobie już poradzić. Od rzeczonego przekroczenia prędkości, przez najechanie na linię ciągłą, używanie telefonu komórkowego, po brak zapięcia pasów, czy brak kasku w przypadku motocyklistów.

mandat fotoradar
Podaj dalej

Polscy kierowcy wychodzą z założenia, że fotoradar sprawdza tylko prędkość. Jeśli widzimy znak i „żółtą skrzynkę”, zwalniamy. Natomiast w tym samym momencie nie myślimy o tym, jakie inne wykroczenia popełniamy. To błąd. Możesz jechać z odpowiednią prędkością, ale w tym samym czasie nie mieć chociażby zapiętych pasów, albo najeżdżać na linię ciągłą. Fotoradary bez większych problemów to wykryją, a następnie przekażą informację w odpowiednie miejsce. Czy kierowcy mają tego świadomość?

fotoradar prędkość mandat kara policja gitd telefon wyprzedzanie pasy
fot. pixabay

Przynajmniej od 2015 roku w Polsce są dostępne fotoradary, które potrafią ujawniać szereg wykroczeń w ruchu drogowym. Robią to w sposób automatyczny. Działa to na zasadzie takiego „elektronicznego policjanta” – mówi mi ekspert, który wolał zachować anonimowość. Wielu z was pewnie w tym momencie zadaje sobie pytanie, jakie jeszcze wykroczenia potrafi ujawnić taki fotoradar? Przecież wiemy już, że nie chodzi wyłącznie o prędkość. Jakie są jego możliwości w kwestii pilnowania porządku?

Już dziś ogólnopolska akcja policji! Na co funkcjonariusze będą zwracali uwagę? Posypią się mandaty

Fotoradar jest w stanie rozpoznać wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, niezatrzymanie na linii stopu, naruszenie linii ciągłej, wjazd pojazdem kategorii niedozwolonej dla danej drogi bądź pasa ruchu, a także rozpoznać tablice ADR – np. w przypadku zakazu wjazdu na konkretny odcinek drogi pojazdu z materiałami niebezpiecznymi. A to wciąż jeszcze nic. Do czego jeszcze zdolne są nowe fotoradary i na co jeszcze trzeba szczególnie uważać?

fotoradar prędkość mandat kara policja gitd telefon wyprzedzanie pasy
freepik.com

Fotoradar wie wszystko?

Jak podkreśla ekspert, fotoradary są w stanie zajrzeć do wnętrza pojazdu i ujawnić fakt niezapięcia pasów przednich, używanie telefonów komórkowych, brak włączonych świateł, poruszanie się pasem wyłączonym z ruchu, czy też brak kasku – np. w przypadku motocyklistów.  Fotoradar jest w stanie rozpoznać tablice rejestracyjne wszystkich przejeżdżających pojazdów oraz ich kategorię. Przy okazji mógłby sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony, ma ważny przegląd lub czy nie jest poszukiwany. Oczywiście jest też w stanie zrobić to, czego najbardziej się boimy – czyli ujawnić przekroczenie prędkości.

Już dziś ogólnopolska akcja policji! Na co funkcjonariusze będą zwracali uwagę? Posypią się mandaty

Specjalista podkreśla, że fotoradary są w stanie ujawnić jednocześnie nawet 32 wykroczenia na sześciu różnych pasach ruchu o dowolnych kierunkach w strefie kontroli wynoszącej około 100 metrów. – IA przynosi z dnia na dzień nowe rozwiązania – podkreśla specjalista. – Dokładność metrologiczna nowoczesnych fotoradarów jest na poziomie mniejszym, niż 1 km/h. Są dokładniejsze, niż przestarzałe metody kontrolno-pomiarowe stosowane przez Główny Urząd Miar – sugeruje ekspert. Czy zatem powinniśmy się bać? Powinniśmy uważać na wszelkiego rodzaju potencjalne wykroczenia zawsze, kiedy mijamy fotoradar? Niezupełnie.

https://wrc.net.pl/kw-kierowco-kara-wzrosla-do-7-tysiecy-zlotych-pamietasz-o-tym-obowiazku-jesli-nie-masz-problem

Barierą w wykorzystaniu takich rozwiązań jest głównie „niemoc” organów powołanych do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Przy aktualnym stanie prawnym w zasadzie tylko Policja mogłaby w pełni wykorzystywać tego typu przyrządy służące do automatycznego ujawniania wykroczeń. Jednak Policja nie posiada automatycznego systemu do przesyłania takich danych oraz systemu do prowadzenia zautomatyzowanych procesów postepowania (ujawnienie wykroczenia, identyfikacja sprawcy/właściciela, obieg dokumentów łącznie z identyfikacja wpłaty należności w wyniku nałożenia mandatu) – mówi mi specjalista.

„Można spać spokojnie”?

Z kolei GITD ma (system CANARD) delegację prawną wyłącznie do ujawniania wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości lub przejazdu na czerwonym świetle. Innych wykroczeń ujawniać nie mogą. System CANARD nie umożliwia przesyłania innych wykroczeń jak te podane. Więc póki co wielu kierujących naruszających wykroczenia może spać spokojnie – informuje specjalista.

fotoradar prędkość mandat kara policja gitd telefon wyprzedzanie pasy
fot. pixabay

Z informacji prasowych GITD wynika, że najbardziej zapracowany fotoradar to jeden z tych zamontowanych na Moście Poniatowskim. Przez rok ujawnił 11,8 tys wykroczeń. Tylko. Referencyjny fotoradar testowy, zamontowany na lokalnej drodze w jednym z miasteczek na Mazowszu przez 6 miesięcy ujawnił aż 11,2 tyś wykroczeń. W tym 80 pojazdów które przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h jechały z prędkością pomiędzy 150 a 170 km/h. Obszar kontroli tego fotoradaru obejmuje przejście dla pieszych na którym ujawnił ponad 1052 wykroczeń wyprzedzania. Codziennie ujawnia też kilkadziesiąt osób, które nie mają zapiętych pasów oraz kierujących korzystających z telefonów w czasie jazdy – mówi ekspert.

https://wrc.net.pl/kw-samochod-uzywany-z-niemiec-nigdy-wiecej-polacy-sa-w-szoku-nigdy-wczesniej-nie-bylo-tak-zle

A zatem teoretycznie możliwe jest wykrywanie wielu wykroczeń, natomiast aktualnie nic nie da się z tym zrobić. Policja nie posiada odpowiedniego systemu, a GITD może ujawniać wyłącznie wykroczenia dotyczące prędkości i przejazdu na czerwonym świetle. Pomimo tego, że współczesne fotoradary mają ogromne możliwości i z dnia na dzień te możliwości nawet rosną, na ten moment nikt z tego nie korzysta. Powstaje tylko pytanie, czy nie jest to tylko kwestia czasu? – zakończył specjalista.

Przeczytaj również