Obecnie obszar ostrzeżeń przed silnym mrozem obejmuje szczególnie obszary południowej Polski. Mowa tutaj głównie o południowych powiatach województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Wszędzie tam mrozy rozpoczęły się już minionej nocy i potrwają również przez kolejne dni. Natomiast tak naprawdę w całej Polsce utrzymywać będą się ujemne temperatury. Jak się na to przygotować? W jaki sposób zadbać chociażby o nasz samochód? To bardzo ważne.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, co trzymamy w samochodzie. W dosyć oczywisty sposób można by powiedzieć, aby najlepiej w aucie nie zostawiać niczego. Natomiast szczególnie musimy tutaj uważać na wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, leki oraz napoje gazowane. W tym pierwszym przypadku mróz może mieć fatalny wpływ chociażby na baterie i akumulatory. Pozostawienie sprzętu na mrozie na następnie próba uruchomienia go w ciepłym pomieszczeniu może spowodować zgromadzenie, a następnie skroplenie pary wodnej wewnątrz urządzenia. Woda i urządzenia elektroniczne to nie jest dobre połączenie.
https://wrc.net.pl/kw-system-elektroniczny-bedzie-kontrolowal-jak-jezdzisz-ocena-wplynie-na-wysokosc-twojego-oc
Co do leków i napojów gazowanych kwestia też jest raczej oczywista. Czasami warto zastanowić się nad tematem i spojrzeć na sprawę logicznie. Nie zostawiaj w samochodzie niczego, czego nie wsadziłbyś normalnie do zamrażarki. Oczywiście przy takich mrozach trzeba też zadbać o sam samochód. Nie należy go przy takich temperaturach na pewno myć. Inaczej akceptujemy rozszarpane uszczelki i kompletnie zamarznięte drzwi, szyby i zamki. Generalnie przy takich mrozach warto położyć coś na samochód, głównie na szyby. Jeśli nie posiadamy odpowiednich folii, koce tez zdadzą egzamin.
Obszar ostrzeżeń przed silnym mrozem został rozszerzony o woj. podkarpackie.
W Bieszczadach prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17°C do -14°C. Wiatr o średniej prędkości do 10 km/h.https://t.co/X0qPEdwOPO#IMGWmeteo #mróz #ostrzeżenia #zima pic.twitter.com/aVSRAWwx2Z
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 6, 2023
Na co jeszcze uważać?
Oprócz inwestycji w skrobaczkę do szyb i szczotkę, warto sprawdzić kondycję akumulatora. Przy mrozach rzędu -20 stopni Celsjusza – a takie są zapowiadane na kolejne dni – możemy być pewni tego, że o poranku wiele samochodów nie odpali. Można temu zapobiec i jeśli akumulator nie jest w najlepszym stanie, to od razu go wymienić. W ten sposób unikniecie porannych niespodzianek i spóźnienia w pracy. Jeśli już jesteśmy przy skrobaczkach do szyb, mrozach i nieprzyjemnych niespodziankach… to zostają jeszcze kwestie absolutnie podstawowe.
https://wrc.net.pl/kw-doskonale-wiadomosci-dla-kierowcow-diesel-tanszy-o-ponad-40-groszy-od-kiedy-nowe-ceny-na-stacjach
Art. 66. ustawy Prawo o ruchu drogowym opisuje wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu. Ust. 1. mówi o tym, że „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Dalej czytamy, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.
https://wrc.net.pl/kw-chcesz-zaplacic-ogromny-mandat-i-pozbyc-sie-samochodu-dalej-rob-to-dokladnie-w-taki-sposob
Pojazd musi być utrzymany w sposób, który nie będzie zagrażał bezpieczeństwu, nie będzie naruszał porządku i nie będzie narażał nikogo na szkodę. Musi zapewniać odpowiednie pole widzenia i posługiwanie się urządzeniami oświetlenia. A teraz zestawcie do tego zamarznięte szyby, przez które nic nie widać, zamarznięte i zaśnieżone reflektory i śnieg i lód spadające z dachu. Zanim wsiądziemy za kierownicę, odśnieżamy samochód i usuwamy lód! Mandat za zaniedbania w tym zakresie może wynieść nawet 3000 zł.