Dziś w nocy potężny mróz – ponad -20 stopni! Kierowco, musisz przygotować na to twój samochód

Dziś w nocy potężny mróz – ponad -20 stopni! Kierowco, musisz przygotować na to twój samochód

mróz zima śnieg lód prognoza pogoda temperatury imgw samochód

Podaj dalej

Kolejne dni przyniosą w naszym kraju potężne mrozy. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatury w kolejnych dniach, szczególnie w nocy, mogą spadać do -22 stopni Celsjusza. Rozsyłane są szczegółowe komunikaty, które mają ostrzec ludzi przed tym, co czeka ich w nadchodzących dniach. Jak przygotować samochód do takich temperatur? Warto o nim pamiętać.

Obecnie obszar ostrzeżeń przed silnym mrozem obejmuje szczególnie obszary południowej Polski. Mowa tutaj głównie o południowych powiatach województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Wszędzie tam mrozy rozpoczęły się już minionej nocy i potrwają również przez kolejne dni. Natomiast tak naprawdę w całej Polsce utrzymywać będą się ujemne temperatury. Jak się na to przygotować? W jaki sposób zadbać chociażby o nasz samochód? To bardzo ważne.

mróz zima śnieg lód prognoza pogoda temperatury imgw samochód
fot. pixabay

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, co trzymamy w samochodzie. W dosyć oczywisty sposób można by powiedzieć, aby najlepiej w aucie nie zostawiać niczego. Natomiast szczególnie musimy tutaj uważać na wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, leki oraz napoje gazowane. W tym pierwszym przypadku mróz może mieć fatalny wpływ chociażby na baterie i akumulatory. Pozostawienie sprzętu na mrozie na następnie próba uruchomienia go w ciepłym pomieszczeniu może spowodować zgromadzenie, a następnie skroplenie pary wodnej wewnątrz urządzenia. Woda i urządzenia elektroniczne to nie jest dobre połączenie.

System elektroniczny będzie kontrolował, jak jeździsz. Ocena wpłynie na wysokość twojego OC

Co do leków i napojów gazowanych kwestia też jest raczej oczywista. Czasami warto zastanowić się nad tematem i spojrzeć na sprawę logicznie. Nie zostawiaj w samochodzie niczego, czego nie wsadziłbyś normalnie do zamrażarki. Oczywiście przy takich mrozach trzeba też zadbać o sam samochód. Nie należy go przy takich temperaturach na pewno myć. Inaczej akceptujemy rozszarpane uszczelki i kompletnie zamarznięte drzwi, szyby i zamki. Generalnie przy takich mrozach warto położyć coś na samochód, głównie na szyby. Jeśli nie posiadamy odpowiednich folii, koce tez zdadzą egzamin.

Na co jeszcze uważać?

Oprócz inwestycji w skrobaczkę do szyb i szczotkę, warto sprawdzić kondycję akumulatora. Przy mrozach rzędu -20 stopni Celsjusza – a takie są zapowiadane na kolejne dni – możemy być pewni tego, że o poranku wiele samochodów nie odpali. Można temu zapobiec i jeśli akumulator nie jest w najlepszym stanie, to od razu go wymienić. W ten sposób unikniecie porannych niespodzianek i spóźnienia w pracy. Jeśli już jesteśmy przy skrobaczkach do szyb, mrozach i nieprzyjemnych niespodziankach… to zostają jeszcze kwestie absolutnie podstawowe.

Doskonałe wiadomości dla kierowców! Diesel tańszy o ponad 40 groszy! Od kiedy nowe ceny na stacjach?

Art. 66. ustawy Prawo o ruchu drogowym opisuje wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu. Ust. 1. mówi o tym, że „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Dalej czytamy, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Chcesz zapłacić ogromny mandat i pozbyć się samochodu? Dalej rób to dokładnie w taki sposób…

Pojazd musi być utrzymany w sposób, który nie będzie zagrażał bezpieczeństwu, nie będzie naruszał porządku i nie będzie narażał nikogo na szkodę. Musi zapewniać odpowiednie pole widzenia i posługiwanie się urządzeniami oświetlenia. A teraz zestawcie do tego zamarznięte szyby, przez które nic nie widać, zamarznięte i zaśnieżone reflektory i śnieg i lód spadające z dachu. Zanim wsiądziemy za kierownicę, odśnieżamy samochód i usuwamy lód! Mandat za zaniedbania w tym zakresie może wynieść nawet 3000 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News