Na rynku wiele jest tytułów, w których możemy się fajnie pościgać. Co najważniejsze, nie tylko z komputerem, ale też w trybie online, ze znajomymi, bądź innymi graczami z całego świata. Jedne gry są lepsze, drugie gorsze… ale w co naprawdę warto zagrać w trakcie długiego weekendu?
GRY RAJDOWE
Tutaj tak naprawdę obecne są trzy tytuły. Chociaż bardziej powinienem napisać sagi gier. Jeśli się wam nudzi i potrzebujecie czegoś z dobrą grafiką i dźwiękiem samochodów, a jednocześnie z zadowalającą fizyką jazdy, to musicie postawić na DiRT Rally 2.0. Jeśli chodzi o rozrywkę, gra obecnie nie ma sobie równych w światku rajdowym.
Jakie są zalety DiRT-a? Masa odcinków specjalnych w wielu krajach, m.in. Polska, Walia, Niemcy, Argentyna, Nowa Zelandia, Australia, Grecja, czy Finlandia. Kolejny plus to liczba samochodów – po kilka w różnych kategoriach – świetnie odwzorowane, ze znakomitym dźwiękiem. Do tego mamy samochody i tory rallycrossowe, bo gra ma licencję World RX, czyli mistrzostw świata. I ten rallycross naprawdę „robi robotę”! Do tego możliwość gry online, kariera, różne tryby rozrywki. Minusy? Brak.
Co poza DiRT-em?
Drugie i trzecie miejsce w tym zestawieniu to już wyłącznie subiektywne odczucia gracza. Jeśli ktoś potrzebuje wyłącznie zabawy i nie interesuje go fizyka gry, a rozbudowana kariera, to postawi na WRC 8. Gra z licencją Rajdowych Mistrzostw Świata, z wszystkimi rajdami i samochodami WRC. Bardzo ciekawa kariera, zadowalające grafika i dźwięk, fizyka na niskim poziomie. Gra jest po prostu łatwa i często nie oddaje rzeczywistości co do prowadzenia auta… ale dla niektórych jest idealna.
No i zostaje Richard Burns Rally, który dla wielu powinien tu zająć pierwsze miejsce. Bez wątpienia jest to gra najlepsza pod kątem fizyki, prowadzenia samochodu. Jeśli mamy kierownicę, chcemy sobie naprawdę fajnie pojeździć i się pościgać z innymi, a jednocześnie nie zwracamy uwagi na grafikę, czy dźwięk auta, RBR to tytuł dla was. Gra jest trudna i nie da się w nią grać na klawiaturze. Jeśli szukacie fajnej kariery i wyłącznie rozrywki, to nie tutaj. To symulator, nie dla każdego. Z tego też względu nie podbił rynku i nie sprzedał się zbyt dobrze, chociaż do teraz uważany jest za najlepszą symulację jaka powstała.
GRY WYŚCIGOWE
Jeśli chodzi o wyścigi, to godnych uwagi jest przynajmniej kilka tytułów. W gusta wszystkich graczy powinno trafić Assetto Corsa. Wiele samochodów, wiele torów, bardzo dobra fizyka jazdy, dobra grafika i dźwięki samochodów – mamy tu zatem wszystko, czego potrzeba. Jest tryb kariery, wiele zawodów online, naprawdę nie ma na co narzekać. Assetto bez wątpienia jest tytułem, z którym możecie spędzić wiele godzin.
Znakomitymi tytułami są też Forza oraz Gran Turismo. Są to tytuły bardzo podobne, ale różnica jest taka, że Forza to gra dedykowana na konsole Xbox, zaś Gran Turismo na Play Station. Obie gry mają różne wersje – Forza dla przykładu wydaje tytuły „Horizon” oraz „Motorsport”. W tym pierwszym mamy łatwiejszy model jazdy, gra jest bardziej zręcznościowa i odbywa się w otwartym świecie, zaś Motorsport to tryb bardziej symulacyjny i sportowy, oparty głównie o jazdę po torach.
Jak już wspominałem, Gran Turismo jest do Forzy bardzo podobne. W przypadku obu gier mamy do czynienia z dziesiątkami torów i setkami znakomicie odwzorowanych samochodów, dziesiątek producentów z różnych kontynentów. Świetny tryb kariery, realizm, świetna grafika i dźwięk. Z tymi tytułami można spędzić naprawdę dziesiątki godzin i za każdym razem odkrywamy coś nowego. Naprawdę warto!
Symulator, czy zabawa?
Jeśli bardzo zależy nam na symulacji i znakomicie odwzorowanym modelu jazdy, tutaj przemawiają tytuły iRacing oraz rFactor. Natomiast tu należy podkreślić po raz kolejny, że nie są to gry dla wszystkich. To symulacje, do których trzeba mieć kierownicę, a rywalizacja odbywa się głównie online. Jeśli na tym nam zależy, koniecznie musicie sprawdzić te tytuły.
Oczywiście warto też zwrócić uwagę w kierunku Formuły 1 – szczególnie jeśli jesteśmy fanami królowej motorsportu. Tu natomiast – podobnie jak w przypadku WRC 8 – skupiono się głównie na grafice oraz rozbudowanym trybie kariery. Fizyka jazdy nie przypomina symulatorów pokroju iRacing, czy rFactor, natomiast można się fajnie pościgać i wcielić w rolę swoich ulubieńców z ekranu telewizora.
INNE GRY
Są oczywiście też inne gry o tematyce motoryzacyjnej. Zależy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Dla wytrwałych można polecić np. Euro Truck Simulator 2. W grze zasiadamy za kierownicą ciężarówki, następnie otwieramy własną firmę i wykonujemy kolejne zlecenia, podróżując po całej Europie. Nie bez powodu gra cieszy się sporym zainteresowaniem.
Należy polecić też oczywiście serię GTA. Co prawda tutaj chodzi głównie o rabunki i wykonywanie misji zręcznościowych, natomiast gra ma w tytule słowo „Auto” i tej motoryzacji jakby nie patrzeć jest tam naprawdę sporo. Jeśli tęsknicie za serią, polecamy GTA V. Gra jest naprawdę znakomita i wciąga na długie godziny.
Z sentymentu muszę wspomnieć jeszcze o jednej grze, która wielu z nas „zrobiła” dzieciństwo. Need for Speed Underground 2! Oczywiście inne NFS (te starsze) też są dobre, ale Underground 2 ze słynnym motywem „Riders on the storm” to absolutna legenda. Wiadomo, to stary tytuł. Ale jeśli wracać do jakiejś gry z 2004 roku, to chyba jedynie do tej. Co tu dużo mówić – warto od czasu do czasu wrócić do klasyka.