Diesel poniżej 6 zł za litr stał się faktem. Kierowcy się cieszą, chociaż ta radość nie potrwa długo

Benzyna i Diesel niestety w ostatnich dniach nieznacznie drożeją. Ludzie szukają jakichś alternatyw, natomiast niewiele można zrobić. Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że paliwo jest bardzo drogie. I niestety, raczej nie powinniśmy się spodziewać zmian na plus w kolejnych tygodniach. Ceny paliw w rafineriach sugerują, że może być nawet drożej. Nie jest to niestety dobra informacja dla kierowców.

paliwo ceny paliw benzyna diesel
Podaj dalej

Benzyna i Diesel – cena, prognoza

W minionym tygodniu portal „e-petrol” informował o tym, że benzyna w Polsce kosztuje średnio 6,46 zł. Bardzo podobna jest cena, którą trzeba zapłacić za Diesel, bowiem wynosi ona 6,49 zł. Niepokojąco wyglądają też wykresy średnich cen paliw z rafinerii. Mówiąc w bardzo dużym skrócie, trend jest zwyżkowy. Od tygodni paliwa tam drożeją. A jeśli paliwa w rafineriach drożeją, to będą drożały również na stacjach paliw – to są naczynia połączone. Nie jest to oczywiście dobra informacja dla kierowców. Szczególnie w okresie wakacyjnych wyjazdów.

paliwo ceny paliw benzyna diesel
Obraz Engin Akyurt z Pixabay

Swego czasu był taki moment, kiedy to polskie paliwo było najtańsze, albo nawet zdecydowanie najtańsze w Europie. Stan faktyczny był taki, że nigdzie na naszym kontynencie nie dało się zatankować auta taniej, niż w Polsce. Natomiast od tego momentu minęło już jednak dosyć sporo czasu. W rankingu cen paliw w Europie z portalu „e-petrol” nasza benzyna zajmuje miejsce 7., zaś nasz Diesel zajmuje pozycję 9. Jesteście ciekawi, gdzie na kontynencie jest taniej, niż u nas?

Mniej, niż 6 zł za litr

Jeśli chodzi o benzynę, to najtaniej jest w Turcji (5,32 zł). Dalej jest Bułgaria (5,80 zł), Rumunia (6,07 zł) oraz Chorwacja (6,16 zł). Taniej, niż w Polsce, jest też w Słowenii i Litwie. Tylko niewiele droższą benzynę mają na Węgrzech i w Czechach. Wyraźną różnicę widać już chociażby w przypadku Słowacji. Nic więc dziwnego, że nasi południowi sąsiedzi tak często przyjeżdżają tankować auto do nas. Przy okazji robiąc też zakupy w jednym z dyskontów. To wśród nich bardzo częsta i popularna praktyka.

paliwo ceny paliw benzyna diesel
Obraz IADE-Michoko z Pixabay

W przypadku diesla najtańsze są Turcja (5,12 zł), Bułgaria (5,73 zł) i Chorwacja (5,90 zł). Są to dane szczególnie interesujące w przypadku Chorwacji. Tankując tam Diesel można zaoszczędzić prawie 60 groszy na litrze względem tego, co mamy w Polsce. Warto uwzględnić takie dane planując wakacyjne wyjazdy. Taniej, niż w Polsce, jest też chociażby w Litwie, Czechach, Słowacji i Słowenii. Taki stan rzeczy nie jest niczym szczególnym – ta sytuacja utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Gdzie paliwo jest najdroższe?

Najdroższą benzynę znajdziemy aktualnie w Holandii, gdzie w przeliczeniu kosztuje ona 9,37 zł za litr. Bardzo drogo jest też w Danii, Szwajcarii, Norwegii, Włochach, czy Grecji. Wszędzie tam jest to więcej, niż 8 zł za litr. W przypadku diesla są trzy takie kraje i są to Szwajcaria, Dania oraz Holandia. Mamy zatem obraz kilku krajów, które pod względem cen paliw są najdroższe. Jeśli więc mamy taką możliwość, powinniśmy unikać tankowania właśnie w tych krajach.

Zdjęcie wyróżniające: Anton Porsche z Pixabay

Przeczytaj również