Czy wiesz, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo? Większość osób nie wie, jak należy to interpretować

Kto ma pierwszeństwo? To pytanie pada w samochodzie bardzo często. Stoimy na jakimś skrzyżowaniu, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej i zaczynają się problemy. Nerwowe pytania w samochodzie – nikt nie wie, jak należy interpretować przepisy. Wszystkim świtają w głowie jakieś formułki, ale nikt nie potrafi ich tak naprawdę zrozumieć. O co tutaj chodzi?

pierwszeństwo jazda na suwak skrzyżowanie
Podaj dalej

Pierwszeństwo – to słowo w ostatnich czasach kojarzyło nam się głównie z pieszymi. Powstał kontrowersyjny przepis o pierwszeństwie pieszych przed samochodami na przejściach dla pieszych… i dzieje się wokół niego tyle, że niemal codziennie sprawa jest poruszana w mediach. Ale tutaj sprawa jest w gruncie rzeczy oczywista. Nie to, co w przypadku innego pierwszeństwa – tego na skrzyżowaniach. Często znajdujemy się w sytuacji, w której z wszystkich stron stoją auta i czekają… bo nikt nie wiem kto ma jechać pierwszy.

skrzyżowanie pierwszeństwo zasada reguła prawej ręki
fot. pixabay

Jakie są najważniejsze przepisy ruchu drogowego? Zadałem to pytanie sztucznej inteligencji. Co odpowiedział mi na to czat OpenAI? „Istnieje wiele przepisów ruchu drogowego, które są ważne i konieczne do przestrzegania, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Oto kilka z tych przepisów, które uważam za szczególnie istotne”, podając na pierwszym miejscu „Przepisy dotyczące prędkości: Określają one maksymalną prędkość, jaką można osiągać na danej drodze lub w określonych warunkach, takich jak np. w terenie zabudowanym, w pobliżu szkół czy w trudnych warunkach atmosferycznych”.

https://wrc.net.pl/kw-jakie-policjant-ma-uprawnienia-podczas-kontroli-drogowej-ty-tez-nie-wiedziales-o-tym-przepisie

Co według AI jest równie ważne? „Przepisy dotyczące pasa ruchu: Nakazują one kierowcom poruszanie się po odpowiednim pasie ruchu oraz przeprowadzanie zmiany pasa ruchu tylko w bezpiecznych warunkach” oraz „Przepisy dotyczące skrzyżowań: Określają one zasady postępowania na skrzyżowaniach, takie jak pierwszeństwo przejazdu, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, pasy ruchu i znaki dźwiękowe”. I za moment do tego wrócimy…

skrzyżowanie pierwszeństwo zasada reguła prawej ręki
fot. pixabay

Kto ma pierwszeństwo? Zasada prawej ręki?

Na kolejnych pozycjach sztuczna inteligencja uzupełniła przestrzeganie przepisów dotyczących oznakowania poziomego i pionowego, przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa oraz przepisów dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu. I nie sposób się z taką listą nie zgodzić. Po raz kolejny potwierdza się to, że sztuczna inteligencja w większości przypadków potrafi się wypowiedzieć bardzo rzeczowo i logicznie, naświetlając nam konkretnie dany temat. Ale wracamy do tych skrzyżowań…

https://wrc.net.pl/kw-dostales-juz-kare-za-radio-w-samochodzie-uwazaj-kontrola-moze-cie-zaskoczyc-bedziesz-placil

Kojarzycie taką sytuację? Skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnej. Stoją nagle trzy, albo cztery samochody… i nikt nie chce się ruszyć. Wszyscy się zastanawiają, kto ma pierwszeństwo. Ostatecznie kierowcy machają coś do siebie rękami, gestykulują, w końcu pierwszy jedzie ten, któremu znudziło się oczekiwanie, a jako ostatni wjeżdża ten, który jest najmniej pewny. W większości takich przypadków ludzie nie mają zielonego pojęcia, jak się zachować. Nie wiedzą co należy wykonać i kto ma jechać pierwszy.

https://wrc.net.pl/kw-tankujesz-paliwo-w-taki-sposob-grozi-ci-za-to-mandat-w-wysokosci-3000-zl-nigdy-tego-nie-rob

Zazwyczaj na skrzyżowaniach ruch wyznacza sygnalizacja świetlna. Innym rodzajem skrzyżowania jest rondo i tutaj też każdy wie, jak się poruszać. Co z pozostałymi skrzyżowaniami? Jeśli mówimy o skrzyżowaniu drogi głównej z bocznymi, to mamy tutaj ewidentny przykład drogi z pierwszeństwem. Tutaj również każdy rozumie o co chodzi. Natomiast co dzieje się wtedy, kiedy mamy skrzyżowanie równorzędne? Żadnych świateł, ronda, żadnej drogi z pierwszeństwem? Kto wtedy ma jechać pierwszy?

Słynna reguła prawej ręki

Mam wrażenie, że wiele osób nie rozumie tej reguły, bądź błędnie ją interpretuje. Otóż dojeżdżając do skrzyżowania mamy kilka sytuacji. Jeśli od razu chcemy skręcić w prawo, mamy pierwszeństwo. Jeśli chcemy pojechać prosto, to musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się z prawej strony. Natomiast jeśli chcemy skręcić w lewo, to musimy ustąpić pierwszeństwa i pojazdowi znajdującemu się z prawej strony i temu, który stoi naprzeciwko nas. W tej sytuacji mamy pierwszeństwo wyłącznie przed pojazdem znajdującym się z naszej lewej strony.

Przeczytaj również