Czy wiesz, co oznacza ten znak drogowy? Lepiej go zapamiętaj – kary mogą przekroczyć kilka tysięcy!

Lista znaków drogowych w naszym kraju jest bardzo długa. Oczywiście w teorii każdy kierowca powinien doskonale znać każdy z nich. Często zdarza się jednak inaczej. Czy wiesz, co oznacza ten znak? Dla niektórych nie jest to wcale takie oczywiste.

znak drogowy co oznacza ten znak kara mandat nowy taryfikator strefa
Podaj dalej

Czy każdy znak na polskich drogach jest intuicyjny? Większość na pewno tak. Tylko spoglądając – nawet nie znając dokładnej nazwy, definicji itd., od razu wiemy, co musimy zrobić. Oczywiście są znaki, które są mniej intuicyjne. Po to każdy z nas kiedyś miał egzamin teoretyczny na prawo jazdy, a wcześniej egzamin na kartę rowerową, żeby się tego nauczyć.

znak drogowy co oznacza ten znak kara mandat nowy taryfikator strefa

Zauważa się, że w wielu sytuacjach kierowcom problem sprawia znak B-43. Na pozór wygląda jak zwykłe ograniczenie prędkości. Jest jednak nieco inaczej. Różnicę robi biała, kwadratowa tablica, która jest tłem dla czerwonego koła z cyfrą. To zmienia postać rzeczy – w tym momencie oznacza to, że nie wjeżdżamy na drogę z ograniczeniem… a do całej strefy ograniczenia.

znak drogowy co oznacza ten znak kara mandat nowy taryfikator strefa

Co to oznacza?

Krótko mówiąc, na obszarze całej takiej strefy obowiązuje ograniczenie prędkości. Nie ma tu znaczenia, czy skręcimy w prawo, w lewo, nie ważne ile przejedziemy skrzyżowań itd. To konkretne ograniczenie może zostać zniesione wyłącznie w jeden sposób – znakiem B-44, czyli końcem strefy. Cały znak jest wtedy czarno-biały i przekreślony.

Warto o tym pamiętać. Po zmianie przepisów i przy nowym taryfikatorze taka niewiedza może mieć bolesne konsekwencje. Wtedy nawet jadąc w takiej strefie stosunkowo powoli, bo na przykład 65 km/h, nie zapłacisz już mandatu 200, albo 300 zł… a 1500 zł albo i więcej. Warto o tym pamiętać…

Przeczytaj również