Czy w tym przypadku znak „STOP” nie obowiązuje? Musisz się zatrzymać? Do tej pory robiłeś to źle

Czy w tym przypadku znak „STOP” nie obowiązuje? Musisz się zatrzymać? Do tej pory robiłeś to źle

znak stop gdzie się zatrzymać kiedy nie obowiązuje przejazd (3)

Podaj dalej

Zastanawialiście się kiedyś, czy znak „STOP” zawsze obowiązuje? A może trzeba się do niego stosować tylko w poszczególnych przypadkach? Kierowcy różnie myślą. W wielu przypadkach robią chyba tak, jak jest im wygodniej… co nie ma zbyt wiele wspólnego z zachowaniem zgodnym z przepisami.

Do napisania tego materiału zainspirował mnie tekst, który powstał na portalu „Interia”. Tam jeden z redaktorów poruszył temat znaku stop przy przejeździe kolejowym z sygnalizacją. Zresztą bardzo słusznie zauważając przy tym, że polscy kierowcy mają gdzieś ten znak. Jeśli sygnalizacja jest wyłączona, to jadą. W ich mniemaniu w tym przypadku znak „STOP” nie obowiązuje… bo przecież sygnalizacja nie informuje o tym, że nadjeżdża pociąg.

znak stop gdzie się zatrzymać kiedy nie obowiązuje przejazd
fot. pixabay

To oczywiście błąd. Znak „STOP” obowiązuje w tej sytuacji normalnie. Tak czy inaczej musisz się zatrzymać. Zapamiętaj – jeśli przed przejazdem kolejowym jest znak B-20, to bez względu na wszystko musisz się przed nim zatrzymać. Zatrzymać musi się każdy. To nie jest tak, że ktoś przed tobą się zatrzymuje, a ty jedziesz za nim. Każdy, po kolei, bez wyjątku, musi się zatrzymać przed przejazdem, jeśli informuje o tym znak B-20.

Gdzie dokładnie trzeba się zatrzymać? Pamiętajmy o tym, że to nie znak wyznacza linię zatrzymania! W tym przypadku, przed torami, miejsce zatrzymania wyznacza znak G-3, czyli Krzyż Świętego Andrzeja. Jeśli przed przejazdem występuje linia zatrzymania, powinna być ona wskazana dokładnie w punkcie znaku G-3.

fot. pixabay

Gdzie nie działa znak „STOP”?

Możecie zapytać – po co zatrzymywać się przed przejazdem kolejowym, skoro sygnalizacja nie wskazuje, że nadjeżdża pociąg? A co wtedy, kiedy sygnalizacja będzie zepsuta? Co w przypadku awarii? Znacie już odpowiedź na to pytanie. Czy może w ogóle zdarzyć się sytuacja, kiedy znak B-20 nie obowiązuje i nie trzeba się zatrzymywać pomimo jego obecności?

znak stop gdzie się zatrzymać kiedy nie obowiązuje przejazd
fot. pixabay

Otóż tak – jest taka możliwość. Jeśli na danym skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna, znaki nie mają znaczenia. Dla przykładu, jeśli dojeżdżasz do skrzyżowania i widzisz, że masz zielone światło, ale jednocześnie widzisz znak „STOP”, jedziesz dalej. W tym przypadku znak nie ma znaczenia. Znak działa tu wyłącznie w przypadku, kiedy sygnalizacja świetlna byłaby wyłączona. Zawsze w hierarchii sygnalizacja świetlna jest na skrzyżowaniu ponad znakami.

Warto też utrwalić sobie miejsce zatrzymywania przy znaku B-20. Miejsca zatrzymania nie wyznacza samo miejsce w którym stoi znak. Zatrzymujemy się dopiero na linii zatrzymania. Jeśli taka linia nie występuje, zatrzymujemy się w miejscu, z którego mamy dobrą widoczność na skrzyżowanie i jednocześnie nie utrudniamy ruchu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News