Czy to już pora na opony letnie? Nadszedł marzec, zaczyna się wiosna? Pamiętaj o zasadzie siódemki

Czy to już pora na opony letnie? Nadszedł marzec, zaczyna się wiosna? Pamiętaj o zasadzie siódemki

inteligentny asystent prędkości isa dopuszczalna prędkość ograniczenie

Podaj dalej

Dla wielu osób marzec oznacza nadejście wiosny. Czy to już pora na opony letnie? Widoki za oknem coraz bardziej do tego zachęcają. Nie ma już śniegu, mamy piękne słońce, drogi są całkowicie suche. Dlaczego więc nie skorzystać z sytuacji i nie założyć już letniego ogumienia – ktoś mógłby pomyśleć. Wystarczy pamiętać o zasadzie siódemki. Jeśli będziesz jej przestrzegał, nic cię nie zaskoczy…

Kiedy zmienić opony na letnie? Czy już nadszedł odpowiedni czas? Wiele osób mogłoby tak pomyśleć. Przecież w zdecydowanej większości miejsc w naszym kraju od dawna nie ma już śniegu. Pogoda ostatnio jest coraz lepsza. Mamy piękne, słoneczne, bezchmurne dni. Drogi są już całkowicie suche, temperatury się podnoszą. Czy to już idealne warunki do tego, aby w końcu wymienić opony i cieszyć się pełnią osiągów i możliwości naszych aut? No właśnie… niekoniecznie. Pamiętasz o tej zasadzie?

opony letnie zimowe wymiana zmiana opon kiedy wymienić
Freepik

Zdaje się, że powinniśmy zacząć od tego, że to jeszcze nie jest koniec zimy. W nocy z wtorek na środę na Dolnym Śląsku mieliśmy -10 stopni Celsjusza. Aktualnie mamy piękną pogodę, ale jeszcze w tym tygodniu ma pojawić się zachmurzenie a razem z nim… opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Meteorolodzy przewidują, że w marcu czeka nas jeszcze kilka ataków zimy. Miejscami spaść ma nawet 20 centymetrów śniegu. W rejonach górskich będzie zapewne nawet więcej…

Egzamin na prawo jazdy po nowemu? Jeśli już masz uprawnienia, będziesz musiał je zaktualizować?

Więc na początek warto ustalić sobie jedno – to nie koniec zimy. Marzec w tym roku ma być zimny i pełny śniegu. Zatem już to mogłoby nam wskazywać na to, że to nie jest jeszcze pora na wymianę opon. Inna kwestia jest taka, że powinniśmy raz na zawsze zrozumieć, że to nie ewentualne opady śniegu wpływają na to, czy powinniśmy zmienić opony, czy nie. Błędnie wychodzimy z założenia, że śnieg to zimówki, a brak śniegu i suche drogi to letnie ogumienie. To zupełnie nie tak wygląda.

opony letnie zimowe wymiana zmiana opon kiedy wymienić
fot. freepik

Zmienić opony? Pamiętaj o zasadzie siódemki

Ludzie wciąż nie rozumieją tego, że w kwestii opon najważniejsze są temperatury, a nie ewentualne opady, czy też ich brak. Przyjmuje się zazwyczaj zasadę siódemki. Jeśli temperatury spadają regularnie poniżej 7 stopni Celsjusza – to czas na oponę zimową. Jeśli regularnie utrzymują się powyżej 7 stopni – to czas na oponę letnią. Jak regularnie? Można przyjąć okres od pięciu, do siedmiu dni, to wystarczy. Są dwie szkoły. Jedna sugeruje, że powinniśmy wyciągać średnią dobową temperaturę, a druga, że powinniśmy patrzeć na godziny, w których najczęściej użytkujemy samochód.

Benzyna kosztuje teraz 3,58 zł a diesel 4,18 zł. Dlaczego na stacjach płacimy za nie tak dużo?

Tymczasem, wystarczy spojrzeć w prognozy i w większości miejsc w naszym kraju w nadchodzących dniach temperatura nawet na moment nie wzbije się powyżej 5 stopni Celsjusza. Ba – nocami, czy nad ranem, możemy być pewni ujemnych temperatur. W takich okolicznościach może być nawet piękne słońce i suche drogi – to absolutnie niczego nie zmienia. Takie temperatury to wciąż są warunki dla opon zimowych. Przypominam – ewentualne opady niczego tu nie zmieniają.

W tej sytuacji pieszy zawsze ma pierwszeństwo! Nawet, kiedy nie ma przejścia dla pieszych! Kiedy?

Przy niskich temperaturach opony letnie po prostu nie dadzą sobie rady. Fizycznie będzie dało się na nich podróżować – oczywiście. Natomiast kolosalnie zredukowana będzie wtedy przyczepność. Samochód będzie miał o wiele większe problemy z utrzymaniem się w zakręcie, możemy wpadać w poślizg. Przede wszystkim, droga hamowania będzie zdecydowanie wydłużona. Jazda w takich temperaturach na oponach letnich jest po prostu niebezpieczna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News