Czy takie wyprzedzanie jest dozwolone? Do dzisiaj myślałeś, że tak. Nic bardziej mylnego!

Wyprzedzanie to manewr, który obserwujemy na drogach niemal w każdej chwili. Sami wyprzedzamy, chociaż czasami nawet nie zwracamy na to uwagi. Może jednak warto byłoby zapoznać się z przepisami, aby później nie mieć bardzo nieprzyjemnej niespodzianki? W jaki sposób wykonać ten manewr prawidłowo? Gdzie jest on dopuszczalny, a gdzie na pewno nie? Warto o tym pamiętać.

wyprzedzanie podwójna ciągła maszyny rolnicze traktor kombajn rower wyprzedzić
Podaj dalej

W jaki sposób sprawić, aby wyprzedzanie było bezpieczne? Dokładnie kwestię tę opisuje Art. 24. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ustęp pierwszy mówi nam, że „kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu, czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania oraz czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu”.

wyprzedzanie podwójna ciągła maszyny rolnicze traktor kombajn rower wyprzedzić
fot. pixabay

Jeśli w ogóle mamy zamiar kogoś wyprzedzić, musimy mieć pewność, że możemy zrobić to w bezpieczny sposób, że auto przed nami nie skręca, a auto za nami nie rozpoczęło już wyprzedzania. To proste i – wydaje mi się – oczywiste. W jakim miejscu nie wolno wyprzedzać? Jest to zakazane „przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany”.

18-latek zapamięta to wyprzedanie do końca życia… Czy to była policyjna prowokacja?

W związku z przepisami często pojawiają się różne pytania. Na przykład takie, czy można wyprzedzić jakikolwiek pojazd przy podwójnej ciągłej linii? Wielu kierowcom wydaje się, że jest to dozwolone. Bo przecież np. traktor, czy inna maszyna rolnicza, jadąc bardzo powoli, utrudnia wszystkim jazdę. Czy zatem przy podwójnej ciągłej można taki pojazd wyprzedzić? I w tym momencie sprawa się komplikuje. Bo niby można… ale nie do końca.

wyprzedzanie podwójna ciągła maszyny rolnicze traktor kombajn rower wyprzedzić
fot. pixabay

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?

Wspomniany przed momentem pojazd rolniczy, jak np. traktor, czy kombajn, ma obowiązek odsunąć się jak najbardziej do prawej strony drogi. Dotyczy to też na przykład rowerzystów. Więc – jeśli ktoś odsunie nam się na tyle, że zmieścimy się z wyprzedzaniem na szerokości naszego pasa – wszystko jest legalnie. Natomiast podczas takiego manewru nie mamy prawa najechać na podwójną ciągłą linię, a tym bardziej jej przekroczyć. Samo najechanie na podwójną ciągłą wiąże się z mandatem 200 zł. Wyprzedzenie w takim miejscu to minimum 1000 zł mandatu.

https://wrc.net.pl/kw-co-sie-stanie-jesli-nie-ustapisz-pierwszenstwa-autobusowi-mandat-wynosi-nawet-3000-zl-pamietaj-o-tym

Więc… w zasadzie wyprzedzić na podwójnej ciągłej można i to każdy pojazd – tylko nie wolno przy tym najechać na linię, ani jej przekroczyć. Warto w tym momencie przytoczyć też inną, popularną sytuację. Samochód przed nami zwalnia i daje kierunkowskaz w prawo. Zwalnia coraz bardziej i bardziej… Z naprzeciwka nic nie jedzie, więc kierowca decyduje się na wyprzedzanie, bo nie chce mu się czekać, aż samochód zjedzie z drogi. Bliźniacza sytuacja – w niej również dostaniemy mandat, jeśli choćby zahaczymy o linię na środku drogi.

https://wrc.net.pl/kw-wiekszosc-osob-nie-zna-tych-regul-mandat-tylko-na-ciebie-czeka-lepiej-wczesniej-zareagowac

Warto też zwracać na uwagę na jeszcze coś. Na sytuację, w której w jedną stronę mamy więcej, niż jeden pas ruchu. Na przykład w mieście, gdzie w jedną stronę prowadzą dwa pasy. To, że ty jedziesz cały czas lewym pasem, a druga kolumna prawym pasem, nie ma żadnego znaczenia. W myśl przepisów wyprzedzasz te samochody z prawego pasa. Jeśli wyprzedzisz któryś z nich akurat bezpośrednio przed, bądź na przejściu dla pieszych… czeka na ciebie 15 punktów karnych oraz 1500 zł mandatu.

Przeczytaj również