Czy mogę kogoś podwieźć samochodem? Gdzie mogę jechać? Tłumaczymy nowe ograniczenia

Czy mogę kogoś podwieźć samochodem? Gdzie mogę jechać? Tłumaczymy nowe ograniczenia

Podaj dalej

31 marca polski rząd wprowadził kolejne ograniczenia odnośnie przemieszczania się. To naturalnie zrodziło nowe pytanie – co mogę, a czego nie? Postaramy się wytłumaczyć wam jak zmieniły się przepisy.

Najważniejszy na pierwszy rzut oka zapis w nowych przepisach to ten z limitem osób w sklepach. Przypominamy – jeśli w sklepie istnieją trzy kasy, jednorazowo może przebywać w nim dziewięć osób, plus obsługa. W skrócie – na jedną kasę(nie ważne, czy jest aktywna), przypadają trzy osoby. A co zmienia się dla zmotoryzowanych?

Rząd wprowadził obowiązek zachowania odstępu dwóch metrów między ludźmi. To mogłoby sugerować, że samochodem możemy poruszać się wyłącznie sami. Spokojnie – obostrzenie nie dotyczy prywatnych samochodów osobowych. Tutaj możemy przewozić innych pasażerów.

Ilu pasażerów? Tylu, ilu pomieści samochód. Obostrzenie mówiące o tym, że w pojeździe może znajdować się liczba osób równa połowie miejsc obowiązuje począwszy od pojazdów zarejestrowanych na dziewięć osób w górę. Tak więc jeśli nasz samochód zarejestrowany jest na pięć osób, może znajdować się w nim pięć osób.

Nie zapominajmy natomiast o tym, że musimy mieć ważny powód na wyjazd z domu, bądź przewożenie innych osób. Tu obowiązuje nadal zasada, że możemy się poruszać do pracy, w związku z wolontariatem w walce z koronawirusem, czy też załatwianiem koniecznych spraw, jak np. zakupy, opieka nad innymi, czy kupno lekarstw.

Podsumowując – możesz swoim samochodem podwieźć kogoś do pracy. Jeśli jedziesz swoim samochodem z trzema, czy czterema osobami do pracy – nie ma problemu. Jeśli musisz podwieźć sąsiada do sklepu, bądź do apteki – ponownie nie ma problemu. Natomiast pamiętajmy, te przepisy nie są po to, aby zrobić nam na złość. Jeśli możemy zostać w domu, zostańmy w nim! To wszystkim nam wyjdzie na dobre.

PS. Takie same przepisy obowiązują np. w taksówkach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News