Czy kierowca może odmówić badania alkomatem?
Policja ma prawo przebadać kierującego alkomatem, jeśli zachodzi podejrzenie, że może kierować on pojazdem pod wpływem alkoholu. Jeśli funkcjonariusze nie są w stanie ustalić, kto prowadził auto, badaniu poddani mogą zostać również pasażerowie. Czy kierowca ma obowiązek zgodzić się na badanie? Niezupełnie. Podstawą do odmowy przeprowadzenia badania są przeciwwskazania zdrowotne. Kierowca może również odmówić bez podania przyczyny. To jednak nie zamyka tematu i badanie na zawartość alkoholu zostanie tak czy inaczej przeprowadzone.
Bez względu na to, czy przyczyną odmowy są przeciwwskazania zdrowotne, czy „widzi mi się” kierowcy, badanie i tak zostanie przeprowadzone. Nie mówimy tutaj już jednak o badaniu alkomatem, a o badaniu krwi w najbliższym laboratorium, czy szpitalu. Oczywiście taka procedura może trochę potrwać. Potrzebny jest czas, aby dostać się do szpitala. Kierowca może to wykorzystać, mając nadzieję, że w trakcie tego czasu zawartość alkoholu w jego organizmie się obniży. Wystarczy spadek poniżej wartości 0,5 promila i z przestępstwa robi się wykroczenie. To oznacza mniejszą grzywnę i krótszy zakaz prowadzenia pojazdów. W czasie pomiędzy zatrzymaniem a badaniem krwi stężenie alkoholu może też spaść poniżej 0,2 promila i wówczas kierowcy nie grożą już poważne konsekwencje. Są zatem przypadki, w który taka „gra na zwłokę” może się… „opłacić”. Aczkolwiek mówimy tu o sytuacji bądź co bądź nieco patologicznej…
Konsekwencje i tak będą…
Natomiast to nie zamyka sprawy. Na wyniki badań często trzeba trochę poczekać. Może to potrwać nawet 30 dni i oczywiście na ten czas prawo jazdy tak czy inaczej zostanie kierowcy odebrane. Mowa tutaj oczywiście o tych, którzy odmówili badania alkomatem, ale nie mają nic na potwierdzenie przeciwwskazań zdrowotnych do jego wykonania. W skrócie – czy możesz odmówić badania alkomatem? Możesz, natomiast policja tak czy inaczej odbierze ci prawo jazdy… i tak czy inaczej przebada cię na zawartość alkoholu. Z tym, że w inny sposób.
Może zatem dojść do sytuacji, że trzeźwy kierowca, który odmówi badania alkomatem i tak straci prawo jazdy. Przynajmniej na czas, w którym znany będzie wynik badania krwi. I jak już wspominałem, okres ten może zająć nawet 30 dni. Nie ma żadnego sposobu na odmowę badania zawartości alkoholu w organizmie. To badanie można nieznacznie odsunąć w czasie i zmienić jego formę. Natomiast nie zmienia to faktu, że taki kierowca tak czy inaczej straci uprawnienia. Przynajmniej na jakiś czas.
Zdjęcie główne: Arek Socha z Pixabay