Antoni Macierewicz traci prawo jazdy za RAJD?
„Fakt” pisze dziś, że Antoni Macierewicz straci prawo jazdy. Dalej autor tekstu podkreśla, że przyczyniło się do tego ich nagranie „rajdu” po Warszawie. „Business Insider” słowo rajd wziął na szczęście w cudzysłowie. Chociaż… na dobrą sprawę to niewiele w tej sytuacji zmienia. „WP” wprost napisała o „szaleńczym rajdzie po Warszawie”. „Onet”, który z informacją był pierwszy, podkreślił, że utrata prawa jazdy przez polityka PiS jest konsekwencją „rajdu przez Warszawę”. Zdaje się, że słowo „rajd” przylgnęło do tego typu spraw tak mocno, że dziennikarze nie mogą sobie odmówić jego użycia. Tam, gdzie ktoś przekracza przepisy i gna po drogach publicznych, pojawia się „rajd”. To dla wielu synonim szaleńczej i niezgodnej z przepisami jazdy.
Jeśli ktoś ma jeszcze problem z definicją, to postarajmy się to wytłumaczyć. Rajd to forma zawodów sportowych. To po pierwsze. Jego istota polega na pokonaniu określonej trasy w jak najkrótszym czasie. Odbywa się na drogach publicznych a nie na torach, co różni go od wyścigów. Kolejną cechą, która odróżnia te dwie dyscypliny sportu jest to, że w rajdach zawodnicy startują osobno, w odstępach czasowych, a nie razem. Rywalizują, ale nie ścigają się bezpośrednio. Natomiast przede wszystkim należy podkreślić to, że rajd odbywa się po drogach publicznych – owszem – natomiast zamkniętych dla ruchu i odpowiednio zabezpieczonych. W formie rywalizacji sportowej!
Czym jest rajd?
W trakcie rajdu samochodowego zawodnicy ścigają się na odcinkach specjalnych. Każdy tego typu odcinek jest zamknięty dla ruchu. Trasa jest odpowiednio zabezpieczona przez służby. Przy tym zabezpieczeniu pomaga m.in. policja, która wcześniej wydaje zgodę na przeprowadzenie zawodów. Zawsze na odcinku specjalnym obecna jest karetka pogotowia oraz straż pożarna. Osoby zabezpieczające trasę pilnują, aby na drodze nie pojawił się żaden kibic. Nie ma takiej możliwości, aby na trasę wjechało też auto, które nie bierze udziału w zawodach. Czy zatem szaleńcze wybryki na ulicach w otwartym ruchu mają z tym cokolwiek wspólnego?
W tle sprawy Macierewicza jest nagranie. Dziennikarze „Faktu” uwiecznili na nim to, w jaki sposób polityk miał poruszać się ulicami Warszawy. „Onet” podaje, że Macierewicz miał dostać za to trzy mandaty. Oznaczają one łącznie 1800 zł kary do zapłacenia oraz 21 punktów karnych. Wobec faktu, że polityk miał wcześniej posiadać na swoim koncie 10 punktów karnych, oznaczałoby to zatrzymanie jego prawa jazdy. Na liście popełnionych wykroczeń miało znaleźć się m.in. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz przekroczenie podwójnej linii ciągłej.