Kultowe Audi S2 z silnikiem V10 z modelu R8. To jedyny taki egzemplarz na świecie

Audi S2 to niezwykle kultowy model niemieckiej marki nie tylko dlatego, że był pierwszym z literą „S” w nazwie. Samochód oferował niezwykłe osiągi dzięki 2,2-litrowej, turbodoładowanej 5-cylindrowej jednostce. Jednakże, dla tego właściciela z Południowej Afryki to nie było wystarczające. Postanowił wsadzić pod maskę tego egzemplarza silnik V10 pochodzący z modelu R8. 

Audi-S2-with-a-5.2-L-V10-02
Podaj dalej

To jedyne takie Audi S2 na świecie 

Audi S2 to jeden z naprawdę fajniejszych klasyków niemieckiego producenta. Nie dość, że był pierwszym, który otrzymał literę „S” w nazwie, to jeszcze miał naprawdę świetny silnik i równie dobre osiągi. Ten konkretny egzemplarz jest jednak jedyny w swoim rodzaju. 

Właściciel szukający pomysłu na ciekawy projekt znalazł nieskazitelny egzemplarz Audi S2 i postanowił uczynić go jeszcze bardziej wyjątkowym. Chciał, aby samochód wyróżniał się z tłumu nie tylko za sprawą silnika. Dlatego też zdecydował się na bodykitt firmy Prior Design. Szybko okazało się jednak, że jego dostępność jest dziś bardzo ograniczona. Dlatego też musiał znaleźć lokalnego „artystę”, który wykonał replikę samodzielnie. 

Audi-S2-with-a-5.2-L-V10-02
fot. YouTube

Zespół wiedział, że musi wymienić silnik, aby za agresywnym wyglądem S2 szły także osiągi. Pierwszym pomysłem był pięciocylindrowy silnik pochodzący z nowego Audi RS3. Jednakże, finalnie zdecydowali się na jednostkę V10 pochodzącą z modelu R8. Wtedy wiedzieli już, że ich model będzie naprawdę unikatowy. 

Wiele modyfikacji także poza komorą silnika

Co ciekawe, okazało się, że zakup silnika V10 z R-ósemki jest tak samo trudny jak body kitu z Prior Design. Dlatego też finalnie właściciel musiał kupić kompletny samochód R8 V10 Spyder i wyciągnąć z niego 5,2-litrową jednostkę. 

Audi-S2-with-a-5.2-L-V10-02
fot. YouTube

Oczywiście, dostosowanie nowoczesnego silnika o takich osiągach do współpracy z 30-letnim samochodem nie może być łatwe. I nie było również w tym przypadku. Zespół musiał wykonać mnóstwo pracy związanej z elektryką, aby w ogóle uruchomić ten zestaw. W samochodzie jest także niestandardowy układ wydechowy, dzięki któremu silnik brzmi fantastycznie. S2 otrzymał również nowe zawieszenie. 

Wyjątkowość tego S2 nie kończy się na powyższym. Również wnętrze wykonano na zamówienie. Samochód skąpany jest w czerwonej skórze z białymi akcentami, która nawiązuje do legendarnego malowania Audi. Samochód posiada także imponujący system audio. 

Przeczytaj również