Koniec parkingowego złodziejstwa

Koniec parkingowego złodziejstwa

parkometr

Podaj dalej

Wygląda na to, że kierowcy czekający na zmianę przepisów prawa w zakresie płacenia za parkowanie w soboty wreszcie się doczekali. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, to pobieranie opłat w tym dniu będzie nielegalne.

Skąd całe zamieszanie? W obecnie obowiązującej ustawie funkcjonuje stwierdzenie „określne dni robocze”. Teraz ma ono zostać zamienione wyrażeniem „określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy”. To zamknie furtkę tym, którzy bezkarnie wykorzystywali tę lukę w prawie do oszukiwania kierowców. Nikt nie będzie miał już wątpliwości co do tego, że sobota jest dniem wolnym i nie wolno pobierać wtedy opłaty za parkowanie.

Do tej pory przepis ten wywoływał wiele kontrowersji. Władze mogły go dowolnie interpretować, a i wyroki sądów były bardzo różne. Jedne orzekały, iż pobór w soboty jest nielegalny, inne uznawały, że sobota jest dniem pracującym i pobieranie opłat jest jak najbardziej na miejscu.

Projekt nowelizacji jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych. O ile wszystko pójdzie dobrze, to przepis wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News