Kolejne państwo dołączy do grona organizatorów Rajdu Dakar?

Kolejne państwo dołączy do grona organizatorów Rajdu Dakar?

Kolejne państwo dołączy do grona organizatorów Rajdu Dakar?

Podaj dalej

Historia Rajdu Dakar jest tak złożona, że trudno przybliżyć ją w kilku zdaniach. Impreza, która pierwotnie rozgrywała się na terenie Europy i Afryki przeniosła się w ostatnich latach do Ameryki Południowej. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku kolejny kraj dołączy do zaszczytnego grona współorganizatorów wydarzenia.

Kiedy w latach 70-tych Thierry Sabine zgubił się na pustyni w Libii nikt nie przypuszczał, że z podwalin tego wydarzenia zrodzi się najbardziej prestiżowy rajd terenowy świata. Tak się jednak stało, a zakończona miesiąc temu 40. już edycja imprezy przyniosła wiele zaskakujących rozstrzygnięć i dramatycznych wydarzeń. Dla Polaków najważniejszymi informacjami były życiowe rezultaty Kuby Przygońskiego i Szymona Gospodarczyka, a także dramat Rafała Sonika. Rajd Dakar, który od 2009 roku rozgrywany jest w Ameryce Południowej w swojej historii przebiegał także przez wiele europejskich oraz afrykańskich krajów. Historię wydarzenia przybliżał w jednym ze swoich materiałów Rajdowy Świeżak.

Teraz do prestiżowego grona krajów, które dostąpiły zaszczytu goszczenia uczestników Rajdu Dakar może zostać włączone kolejne państwo. Organizatorzy imprezy prowadzą bowiem rozmowy z przedstawicielami pięciu krajów. Oprócz etatowych propozycji tj. Argentyna, Chile, Boliwia i Peru mówi się także o Ekwadorze W 1992 roku przejechaliśmy przez całą Afrykę. Chciałbym teraz zaproponować podobne rozwiązanie w Ameryce Południowej. Mam w głowie plan zakładający podróż od Santiago de Chile do Cartagena de Indias – komentuje dyrektor imprezy, Etienne Lavigne.

Ekwador to państwo sąsiadujące od południa z Kolumbią a także od północy z Peru. Co ciekawe, stolica kraju Quito położona jest zaledwie 40 km od równika – Poprowadzenie trasy wzdłuż wybrzeża Pacyfiku to bardzo interesująca perspektywa. Będzie to duże wyzwanie organizacyjne, bo czeka nas bardzo wiele negocjacji z wszystkimi państwami na planowanej trasie. Bez marzeń ciężko jednak realizować cele zakończył Lavigne w rozmowie z lemagsportauto.com.

Tagi: Rajd Dakar

fot. MCH Photo, Orlen Team

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News