Dla wielu osób pies lub kot są pełnoprawnymi członkami rodziny, którzy podróżują z ludźmi na wakacyjne wyjazdy. Wybieramy specjalne miejsca noclegowe, w których mogą przebywać zwierzęta lub dopasowujemy nawet całą okolicę, żeby nasz pupil mógł poczuć się komfortowo. Jeśli czeka nas dłuższa podróż ze względów bezpieczeństwa, warto zadbać o prawidłowe przewożenie zwierząt w samochodzie. Od czego zacząć?
Zwierzak powinien czuć się komfortowo
Trudno wyobrazić sobie, żeby kilka godzin drogi było dla psa lub kota czasem wielkiego stresu. Istnieje bardzo wiele zwierzaków, które uwielbiają podróżować samochodem i chętnie wskakują na tylną kanapę lub do bagażnika. Szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach wspólnego mieszkania z nowym członkiem rodziny nie do końca wiemy, jak pies lub kot zareaguje na podróż autem.
Eksperci zalecają na początku podróże wokoło znanej zwierzakowi okolicy. Spokojna, powolna jazda powinna przyzwyczaić pupila do odgłosów samochodu. Wtedy też można wstępnie ocenić, czy pies lub kot cierpią z powodu choroby lokomocyjnej. Jeśli tak jest u weterynarza, można kupić specjalne leki dla zwierząt, które powinny pomóc.
Zwierzę w samochodzie na fotelu, czy w bagażniku?
Podczas wakacyjnego podróżowania po kraju i Europie, można zobaczyć różne pomysły na przewóz zwierząt w samochodzie. Nie w każdym przypadku są to rozsądne pomysły. Im mniejszy zwierzak, tym mamy więcej możliwości, ponieważ przy pomocy szelek i specjalnych zapięć, możemy przymocować psa do klamry pasa bezpieczeństwa. Wtedy dajemy mu nieco swobody i jednocześnie dbamy o to, żeby podczas awaryjnej sytuacji zapewnić mu bezpieczeństwo.
Koty najczęściej przewozi się w specjalnych transporterach, które również możemy przymocować do pasów bezpieczeństwa. Największe psy, które ważą kilkadziesiąt kilogramów, bardzo często przewozi się w bagażniku. Warto zadbać o to, żeby pies miał tam jak najwięcej miejsca i żaden z luźnych przedmiotów nie zrobił mu krzywdy podczas manewrów na drodze.
Obecność, woda i temperatura
Oczywiście każde zwierzę jest inne. Jedne doskonale dają sobie radę z chwilą samotności w samochodzie, inne potrzebują stałej obecności człowieka, żeby zachować spokój. W każdej z tych sytuacji eksperci rekomendują, żeby być obecnym przy naszym zwierzaku. W upalne dni przerwy w czasie jazdy i dostęp do wody pitnej to nasz obowiązek! Podobnie jest z wysokimi temperaturami, tutaj również musimy zadbać o komfort termiczny zwierzaka.