Zimą to zagrożenie jest największe! Okulary przeciwsłoneczne ratują sytuację!

W kalendarzu grudzień więc coraz mocniej zbliżamy się do czwartej pory roku o nazwie zima. W tym czasie na kierowców czeka sporo zagrożeń, a o jednym z nich nieco zapominamy. Dlatego warto przypomnieć sobie z pozoru rzecz oczywistą.

Świetne wieści dla kierowców. To się przyda zimą!
Podaj dalej

W sezonie jesienno-zimowym dni są coraz krótsze, a o porankach ze słońcem możemy tylko pomarzyć. Takie warunki atmosferyczne nie tylko osłabiają nasz organizm, ponieważ brakuje nam potrzebnej witaminy D, ale także obniżają naszą czujność. Szczególnie w kontekście ochrony wzroku przed ostrym słońcem, gdy w kalendarzu zima.

Skoncentrowanie uwagi na drodze jest najważniejsze!

Współczesne samochody mają coraz więcej ekranów, które komunikują do nas zbiorem informacji. W większości przypadków w czasie jazdy nie mają one absolutnie żadnego znaczenia. Podobnie jest z powiadomieniami w telefonie, wyłącznie na zasadzie odruchu spojrzenia na ekran telefonu, mogą one skutecznie zdekoncentrować kierowcę.

Praktycznie każde oderwanie wzroku od jezdni nawet na kilka sekund sprawia, że już przy prędkości pięćdziesięciu kilometrów na godzinę pokonujemy kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli nad pojazdem, a to jest bardzo niebezpieczne!

Zima może oślepić

Okres przełomu jesieni i zimy ma swoje dwa oblicza: pierwsze jest ponure, deszczowe i mgliste. W drugim znajdziemy zdecydowanie więcej słońca, kolorowych liści, a także śniegu. To właśnie słońce w połączeniu ze śniegiem oraz porą roku stanowią duże zagrożenie dla kierowców.

jak bezpiecznie jeździć zimą

Powód jest bardzo prosty, niski kąt padania promieni słonecznych szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca jest czymś, co może skutecznie wpływać na pracę wzroku. Blask ze słońca sprawia, że możemy na chwilę stracić z pola widzenia jezdnię! W połączeniu z odbitymi refleksami świetlnymi od białego śniegu mamy wybuchową mieszankę.

Okulary przeciwsłoneczne lub nakładki rozwiązują problem!

Chociaż wakacje dopiero przed nami warto wozić w swoim samochodzie okulary przeciwsłoneczne cały rok. Jesteśmy nadal narażeni na intensywny blask słońca, dlatego każdy kierowca powinien mieć ochronę dla oczu z filtrem UV. Również osoby ze szkłami korekcyjnymi mogą w większości przypadków dokupić specjalne nakładki na okulary, które zastępują klasyczne okulary przeciwsłoneczne.

fot. pixabay

Przeczytaj również