Zima: Tak zniszczysz wycieraczki i dostaniesz mandat!

Gdy za oknem w pogodzie zima, wycieraczki samochodowe potrzebują nieco więcej uwagi, ponieważ zniszczenie ich lub poważne uszkodzenie mechanizmu to tylko ułamek sekundy!

diesel silnik wycieraczki
Podaj dalej

Niestety za oknem przymrozki i opady śniegu wydłużają wszystko. Czas dojazdu do pracy i szkoły, drogę hamowania, a także listę czynności, o których musimy pamiętać. Z pozoru niektóre z nawyków nie mają wielkiego znaczenia, ale z czasem mogą okazać się bezcenne. Doskonałym przykładem na to, dlaczego zima bywa bezlitosna, są wycieraczki.

Czy wymiana wycieraczek przed zimą ma sens?

Na początek dość oczywiste pytanie, na które bardzo często jest nieoczywista odpowiedź. Kierowcy decydują się nie wymieniać wycieraczek na zimę, ponieważ obawiają się, że wydane na nowe gumowe pióra pieniądze szybko stracą na znaczeniu. Faktycznie dużo łatwiej jest uszkodzić niewielki pasek gumy, który odpowiada za ścieranie nieczystości z powierzchni szyby. Jednak prawidłowa widoczność i bezpieczeństwo, są najważniejsze. A kilka drobnych nawyków pomaga zredukować ryzyko problemów z wycieraczkami.

Skrobanie szyb zimą

Zima nie lubi trybu automatycznego!

Dzisiaj coraz więcej samochodów na drogach ma systemy, które odciążają kierowcę. W tej sytuacji musimy zdawać sobie sprawę, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Wycieraczki w trybie automatycznym to bardzo zły pomysł, szczególnie gdy na szybie znajduje się mieszanka śniegu i lodu. Wtedy po włączeniu zapłonu lub uruchomieniu silnika, pióra wycieraczek włączą się, oderwą się od zamarzniętej powierzchni i przy pomocy siły, zechcą odśnieżyć szybę. W tej sytuacji spaleniu może ulec również silniczek wycieraczek!

myjnia samochodowa mróz zima

Pamiętajmy o tym, żeby przed wyłączeniem silnika i dłuższym postojem w zimie  ustawić dźwignię wycieraczek w pozycji neutralnej, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po powrocie do kabiny zapomnimy o tym i „ożywimy” pióra wycieraczek w złym momencie.

Mandat za jazdę „czołgiem”!

Na koniec jedno bardzo ważne przypomnienie, za kierownicą mamy mieć możliwie najlepszą widoczność we wszystkich kierunkach, dlatego należy pieczołowicie odśnieżyć pojazd ze śniegu. Co bardzo istotne również na dachu, ponieważ za spadające kawałki śniegu i bryły lodu, które mogą uszkodzić inne auta, bierzemy pełną odpowiedzialność. Jazda tylko z drobnymi wizjerami niczym w czołgu grozi mandatem i jest nieodpowiedzialna!

Przeczytaj również