Błąd elektroniki, spowodowany uszkodzeniami, może zaburzyć wykrywanie kluczyka w samochodzie, przez co komputer zdecyduje się zamknąć drzwi i okna, gdy samochód jest pusty. Jeśli w takiej sytuacji jesteśmy daleko od domu, a wszystkie rzeczy zostały w aucie, mamy twardy orzech do zgryzienia.
Im auto starsze tym problem jest większy?
Jeśli w nowym samochodzie dojdzie do zatrzaśnięcia kluczyka w samochodzie, spokojnie możemy mówić o błędzie elektroniki. Nieco inaczej jest w przypadku starszych samochodów, gdzie istnieje możliwość zaryglowania zamków przed zamknięciem drzwi. Wtedy wystarczy tylko poprawnie domknąć drzwi i auto zostaje zamknięte. W tej sytuacji pozostawienie kluczyka w samochodzie wydaje się bardzo prawdopodobne.
Zdarzają się również sytuacje, w których samochód samodzielnie zamyka drzwi po upływie określonego czasu. W niektórych systemach obecność kluczyka wewnątrz pojazdu, jeśli nie jest on w stacyjce, nie ma większego znaczenia. Wtedy pozostaje nam kilka opcji do wyboru. Jedne są praktycznie bezpłatne, inne kosztują przynajmniej kilkaset złotych.
Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – gdzie szukać pomocy?
Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zapasowych kluczyków. W związku z tym, jeśli mamy możliwość podejść do miejsca, gdzie drugi komplet kluczy spokojnie oczekuje na swoją szansę, to jest najlepsze rozwiązanie. Gdy jesteśmy zbyt daleko od domu, a dodatkowo zamknęliśmy w aucie telefon, możliwości mamy nieco mniej.
Na pewno wybijanie szyby to ostateczność, ponieważ generuje to nadmierne koszty. Dużo lepszym pomysłem jest wyszukanie w Internecie usługi awaryjnego otwierania zamków samochodowych. W Polsce znajdziemy wielu ekspertów, którzy prowadzą taką działalność. Optymalnym posunięciem jest wybór takiej firmy, która ma stałą cenę usługi w zależności od modelu samochodu i nie musi rozpracować zamka przed jego otwarciem.
Najlepiej mieć zawsze kluczyki przy sobie!
Na koniec truizm, ponieważ to najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Najlepiej mieć kluczyki zawsze przy sobie. Przede wszystkim ograniczyć do absolutnego minimum zostawianie pojazdu z włączonym silnikiem, gdy brakuje nas w środku.