Wybór filtra to nie tylko dopasowanie do auta! Poznaj kluczowe punkty

Filtry w samochodzie pomagają utrzymać nasz pojazd w optymalnej kondycji. Wybór odpowiedniego podzespołu z pozoru wydaje się bardzo prosty, jednak w rzeczywistości jest to całkiem złożony proces.

Wybór filtra to nie tylko dopasowanie do auta! Poznaj kluczowe punkty
Podaj dalej

Czasami w pośpiechu przy wyborze konkretnego filtra do auta sugerujemy się jedynie zgodnością pod kątem dopasowania. Zapominamy jednak o kilku innych ważnych kwestiach, które mogą przyczynić się do dłuższej żywotności naszych czterech kółek. Eksperci PZL Sędziszów zebrali najważniejsze punkty, którymi warto kierować się przy wyborze filtrów.

Wewnętrzna struktura filtra

Estetyka wykonania najczęściej idzie w parze z jakością, dlatego jeśli filtr wygląda dobrze z zewnątrz, bardzo prawdopodobne jest również to, że w środku zastosowano właściwe dla optymalnej pracy rozwiązania. Najtrudniej zweryfikować wnętrze filtrów puszkowych, dlatego dobrym pomysłem na wstępną weryfikację jest cena. Markowe produkty, które od wielu lat sprawdzają się w boju to często najlepszy wybór.

Filtr powietrza
Fot. pixabay.com

Zabezpieczenie antykorozyjne ma wpływ na wybór filtra

Oczywiście w przypadku pojazdów, gdzie część filtrów narażona jest na oddziaływanie warunków atmosferycznych, należy zwrócić uwagę na prawidłowe zabezpieczenie antykorozyjne. Filtry puszkowe renomowanych firm powinny z łatwością zachować lakier przez cały czas użytkowania. Jeśli na obudowie filtra pojawia się korozja, być może nadaje się on już do wymiany, ponieważ drobinki rdzy mogą również znajdować się wewnątrz warstwy filtracyjnej.

Filtry kabinowe powinny być odporne na wilgoć

Parametrem, który należy wziąć pod uwagę pod kątem wyboru filtra do samochodu, jest również jego tolerancja na wilgoć. To szczególnie istotna kwestia w przypadku filtrów kabinowych. Gdy omawiana część eksploatacyjna zawilgotnieje, dużo szybciej mogą pojawić się na niej grzyby i pleśnie, które dostają się przez kratki wylotu powietrza do kabiny.

Ma to negatywny wpływ na zdrowie i może być przyczyną alergii oraz innych kłopotów z układem oddechowym. Rozwiązaniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na jakość wykonania takiego filtra, właściwe dopasowanie do konkretnego modelu, a także regularna wymiana filtra kabinowego na nowy minimum raz w roku.

zaparowane szyby

Przeczytaj również