Wybierasz się na ferie zimowe? Przed wyjazdem sprawdź te rzeczy w samochodzie!

Wybierasz się na ferie zimowe? Przed wyjazdem sprawdź te rzeczy w samochodzie!

Wybierasz się na ferie zimowe? Przed wyjazdem sprawdź te rzeczy w samochodzie!

Podaj dalej

W Polsce trwają ferie zimowe, które dla wielu osób oznaczają podróż samochodem. Czasami jest to jazda przez kilkaset kilometrów w różnych warunkach. Dlatego przed wyruszeniem w trasę dobrze jest sprawdzić kilka podstawowych rzeczy w samochodzie.

Pogoda w ciągu ostatnich kilku zmieniła się z wiosennej na zimową. Drogi są zaśnieżone, a w najbliższych dniach może pojawić się odwilż na zmianę ze śniegiem. Dlatego do jazdy w takich warunkach atmosferycznych nasz samochód powinien być odpowiednio przygotowany.

Prawidłowe ustawienie świateł

Chociaż dni powoli są coraz dłuższe, ciągle szybko zapada zmrok. Jazda na światłach mijania, gdy na dworze jest już ciemno, powinna być przyjemnością dla kierowcy i nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi. Poza optymalnym ustawieniem żarników, diod LED, czy żarówek w samochodzie, dobrze jest pomyśleć także o wysokości świateł. Wraz z obciążeniem pojazdu pasażerami i bagażami, powinniśmy skorygować poziom ustawienia oświetlenia, jeśli nasz samochód nie robi tego automatycznie.

Sprawna klimatyzacja i ogrzewanie

Podróż w ujemnych temperaturach może powodować parowanie szyb. Do tego w kabinie powinno być relatywnie ciepło, aby zachować komfort jazdy, bez konieczności ubierania na siebie kurtki. Dlatego przed wyjazdem w dłuższą trasę rekomendujemy skontrolować stan techniczny klimatyzacji i ogrzewania.

klimatyzacja czynnik chlodzacy

Więcej paliwa, termos i suchy prowiant

Na koniec rzeczy, które w Polsce można potraktować, jako ciekawostkę, ale podczas zimowej podróży i kłopotów na drodze mogą być bezcenne. Ciekawym pomysłem jest zabranie ze sobą dodatkowego termosu z ciepłym napojem oraz suchego prowiantu. Wszystko po to, żeby w trakcie zamknięcia drogi, oczekiwania w korku lub innych utrudnień na drodze, mieć łatwy dostęp do płynów i pożywienia. Odpowiedzialną praktyką jest także utrzymywanie stanu paliwa na wyższym poziomie niż latem. Jazda do momentu zapalenia się rezerwy w zimowej pogodzie i w mrozach może okazać się kłopotliwa dla naszego silnika. Dużo lepsze jest pozostawienie minimum 1/4 zbiornika.

wadliwy czujnik poziomu paliwa w 46 000 samochodów Audi
fot. M.Hajduk

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News