Wybierasz olej do samochodu? Koniecznie zwróć uwagę na ten parametr! Wielu kierowców go lekceważy

Wymiana oleju silnikowego bardzo często przypada na okres letni. Wtedy przed dłuższą trasą część kierowców decyduje się na jego wymianę, gdy zbliża się do określonego harmonogramem serwisowania limitu kilometrów. Jeśli samodzielnie dobieramy olej do swojego auta, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jeden parametr!

Wybierasz olej do samochodu? Koniecznie zwróć uwagę na ten parametr! Wielu kierowców go lekceważy
Podaj dalej

Dzisiaj większość kierowców oddaje samochód do serwisu, ponieważ ma na to pieniądze i nie ma odpowiedniej wiedzy technicznej. Jednak pewna grupa osób chce samodzielnie eksperymentować z olejami do swojego samochodu, żeby „lepiej smarowały” silnik. Wtedy uwagę przykuwa przede wszystkim gęstość smarowania. Okazuje się, że jest to błąd, ponieważ to nie ona ma jedyny wpływ na skuteczność oleju.

Symbole i oznaczenia na olejach – co one znaczą?

Na początek zacznijmy od podstaw, gdzie konieczne jest zrozumienie, co oznaczają poszczególne litery i cyfry na butelce oleju. To pozwoli nam zrozumieć dalsze argumenty w wyborze optymalnego oleju do samochodu. Mało osób o tym wie, że oleje silnikowe klasyfikuje się na letnie i zimowe. Jednak ze względu na konieczność pracy w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, producenci stosują oleje wielosezonowe. Można je rozpoznać poprzez dwie litery – pierwsza oznacza klasę zimową i płynność oleju w niskich temperaturach. Druga liczba (po „W”) oznacza klasę letnią i jego zachowanie w temperaturach wysokich.

olej do silnika freepik

Stawianie na gęstość oleju to błąd!

Wielokrotnie mówi się, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Dlatego, jeśli chcemy uczynić coś dobrego dla jednostki napędowej w naszym aucie, musimy odejść od pewnego stereotypu, że im olej jest gęstszy, tym lepiej dla niego. Nadmierna gęstość smarowania, może wyrządzić bardzo duże szkody w silniku i mieć bezpośredni wpływ na jakość podróżowania.

Wybierasz olej do samochodu? Postaw na optymalną lepkość

Kluczem do sukcesu jest lepkość oleju, która musi być na idealnym poziomie. Jeśli olej silnikowy jest zbyt lepki, dochodzi do sporego obciążenia silnika, które może objawiać się spadkiem mocy, zwiększeniem zużycia paliwa, a także problemy z funkcjonowaniem hydraulicznych napinaczy rozrządu, czy hydraulicznej regulacji luzu zaworowego czy hydraulicznie starowanych zmiennych faz rozrządu.

olej w aucie droższy czy tańszy

Dlatego, jeśli nie mamy do dyspozycji specjalistycznej wiedzy i nie jesteśmy w 100% przekonani, jaka powinna być optymalna gęstość oleju w naszym samochodzie, najlepiej stosować się do zaleceń producenta.

Przeczytaj również