Ważne zmiany na stacjach. Czy paliwo wreszcie tanieje?

Paliwo jest zawsze gorącym tematem dla kierowców. W ostatnim czasie w Polsce koszt litra benzyny, oleju napędowego i LPG utrzymują się na wysokim poziomie. Jednak w najbliższym czasie możemy zaobserwować delikatne spadki.

paliwa cena ceny mam dość schreiber euro
Podaj dalej

Aktualnie znajdujemy się u progu sezonu wakacyjnego. W dniu pisania artykułu mamy długi weekend z okazji święta 30 maja. Z doświadczenia wiemy, że paliwo na wakacje potrafi drożeć. Dlatego każda informacja o obniżce jest witana z optymizmem. Niestety wiele wskazuje na to, że obniżki cen benzyny oraz pozostałych paliw są chwilowe.

Cena paliwa daje chwilę oddechu pod koniec maja

Pod koniec maja kierowcy w Polsce mogą cieszyć się nieco niższymi cenami paliw. Jak poinformowali analitycy e-petrol.pl, tankowanie stało się tańsze w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Średnia cena za litr benzyny Pb95 spadła o 5 groszy i wynosi obecnie 6,52 zł. Podczas gdy diesel jest tańszy o 4 grosze ze średnią ceną 6,55 zł. Cena LPG również nieco zmalała. Gdyż poziom 2,75 zł za litr, to 3 grosze mniej niż tydzień temu.

tankowanie paliwo E10 benzyna
paliwo

Paliwo tanieje już od kwietnia

Od końca kwietnia ceny paliw w Polsce wykazują tendencję spadkową. Zarówno średnia ogólnopolska cena benzyny Pb95, jak i oleju napędowego spadły o 14 groszy. Autogaz tanieje od początku kwietnia i od tego czasu jego cena zmniejszyła się o 12 groszy. Te obniżki są znaczące. Biorąc pod uwagę wysokie ceny paliw w Polsce w stosunku do zarobków. W rzeczywistości każda obniżka cen paliw jest witana z optymizmem przez kierowców, którzy zmagają się z rosnącymi kosztami życia. Niestety wydaje się, że podwyżki są tylko kwestią czasu. Zmiany w zarządzie Orlenu dają sporą niepewność, plus zbliżający się sezon wakacyjny jest czasem żniw dla wielu stacji. Ratunkiem mogą być organizowane promocje.

Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo

Jakie są ceny paliw w Polsce?

Analiza regionalna wykazuje znaczne zróżnicowanie cen paliw w Polsce. Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się najniższymi kosztami tankowania. Ceny benzyny Pb95, diesla i autogazu wynoszą odpowiednio: 6,39 zł, 6,41 zł i 2,62 zł za litr. Z drugiej strony, najdroższe paliwo można znaleźć w województwie mazowieckim. Tutaj cena benzyny Pb95 osiąga 6,62 zł za litr. Diesel jest najdroższy na Dolnym Śląsku i Podlasiu, kosztując przeciętnie 6,60 zł za litr. LPG kupimy najdrożej w województwie zachodniopomorskim – 2,81 zł za litr.

Takie ceny prognozują eksperci

Pomimo obecnych obniżek, analitycy przewidują, że ceny paliw mogą wkrótce wzrosnąć. Tradycyjnie, okres wakacyjny wiąże się ze wzrostem cen paliw. To oznacza, że obecne obniżki mogą okazać się krótkotrwałe. Sezon wakacyjny, charakteryzujący się zwiększonym popytem na paliwa, zwykle przynosi ze sobą wzrost cen na stacjach benzynowych. W związku z tym kierowcy powinni przygotować się na możliwe podwyżki cen w nadchodzących miesiącach.

Choć obecne spadki cen paliw w Polsce są korzystne dla kierowców, warto zauważyć, że sytuacja może szybko ulec zmianie. Wakacyjny wzrost popytu prawdopodobnie przyniesie ze sobą podwyżki cen, co może wpłynąć na budżety domowe wielu Polaków. Zważywszy na wysokie ceny paliw w stosunku do zarobków, kierowcy powinni być przygotowani na zmieniające się warunki na rynku paliw w najbliższym czasie.

źródło: e-petrol.pl

Przeczytaj również