Wahania temperatury silnika - gdzie szukać przyczyny?

W sezonie jesienno-zimowym wahania temperatury silnika mogą budzić niepokój. Gdzie szukać przyczyny tej usterki? Podpowiadamy w dzisiejszym materiale, co warto sprawdzić w serwisie.

Wahania temperatury silnika – gdzie szukać przyczyny?
Podaj dalej

Każdy doświadczony kierowca wie, że wskazówka temperatury na desce rozdzielczej jest kluczowym wskaźnikiem zdrowia naszego silnika. Optymalna temperatura pracy silnika, zazwyczaj około 90°C, jest esencjonalna dla jego efektywnej i bezpiecznej pracy. Jednakże, co się dzieje, gdy płyn chłodzący nie osiąga tej temperatury, lub gorsza sytuacja, przekracza ją znacznie?

Wahania temperatury, jakie są przyczyny?

Szybkość, z jaką płyn chłodzący osiąga optymalną temperaturę, zależy od wielu czynników, w tym od budowy układu chłodzenia oraz warunków eksploatacji. Czy to zima, czy lato, warunki te mogą znacząco wpływać na działanie układu. Ale co, jeśli wskazówka temperatury zaczyna zachowywać się niestandardowo? Co może być przyczyną?

  • Termostat – jest to kluczowy element układu chłodzenia, odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury płynu chłodzącego. Jego awaria może prowadzić do niedogrzania lub przegrzewania silnika.
  • Wycieki z układu chłodzenia – wycieki z układu chłodzenia mogą prowadzić do spadku poziomu płynu i w konsekwencji do problemów z temperaturą. Należy regularnie sprawdzać poziom płynu oraz obserwować, czy nie ma wycieków.
  • Awaria termostatu – w lecie niezauważony problem z termostatem może być szczególnie niebezpieczny. Awaria tego elementu może prowadzić do szybkiego przegrzewania się silnika.
  • Inne awarie układu chłodzenia –  zatkana chłodnica, awaria pompy wody, czy uszkodzone sprzęgło wentylatora chłodnicy to tylko niektóre z problemów, które mogą prowadzić do przegrzewania się silnika.

Jak naprawić układ chłodzenia w samochodzie?

  • Diagnostyka – najdokładniejszym sposobem na sprawdzenie temperatury silnika jest użycie komputera diagnostycznego. Jednak nie każdy dysponuje takim sprzętem. Warto zatem zwrócić uwagę na zachowanie wskazówki temperatury podczas jazdy.
  • Obserwacja  i kontrola – regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego i poszukiwanie wycieków to podstawowe działania, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej temperatury silnika. Warto również obserwować, czy wentylator chłodnicy uruchamia się przy wzroście temperatury.
  • Wymiana termostatu i płynu chłodzenia – jeśli termostat jest winowajcą, jego wymiana jest zwykle prostym i niedrogim rozwiązaniem. Przy tej okazji warto także wymienić płyn chłodzący.
  • Zapowietrzanie  i nieszczelności –  zdarza się, że układ jest zapowietrzony lub występują nieszczelności, co również wpływa na temperaturę. W takich przypadkach konieczna jest interwencja mechanika.
  • Awaria czujnika temperatury – uszkodzony czujnik temperatury płynu chłodzącego może prowadzić do nieprawidłowych odczytów temperatury. Jego sprawdzenie i wymiana to często rozwiązanie problemu.

Regularna kontrola to podstawa

Wahań temperatury płynu chłodzącego nie należy lekceważyć. Niedogrzanie lub przegrzanie silnika to sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na poważne problemy. Regularne kontrole, wymiana płynów eksploatacyjnych, dbałość o stan techniczny samochodu oraz unikanie krótkich tras zwłaszcza w zimie, to najlepsze praktyki, które każdy świadomy kierowca powinien stosować.

fot. freepik

Temperatura silnika jest najważniejsza

Zachowanie silnika i jego temperatura to kluczowe wskaźniki stanu technicznego pojazdu. Niezależnie od pory roku, odpowiednia opieka nad układem chłodzenia jest niezbędna dla zachowania optymalnej wydajności i bezpieczeństwa jazdy. Regularne kontrole i konserwacja mogą zapobiegać poważnym awariom i gwarantować

Spokojną i bezpieczną eksploatację pojazdu. Pamiętajmy, że ignorowanie nawet drobnych sygnałów może prowadzić do kosztownych napraw i niepotrzebnego ryzyka na drodze. Świadomy kierowca to bezpieczny kierowca, a dbałość o stan techniczny pojazdu jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników drogi.

źródło: Total Energies

Przeczytaj również