Używany hak holowniczy - czy to jest dobry pomysł?! Przeczytaj to przed jego zakupem!

Dzisiaj poszukiwanie oszczędności jest bardzo istotne. Czy na wszystkim powinniśmy oszczędzać? Używany hak holowniczy wydaje się atrakcyjną opcją, ale czy faktycznie jest ona opłacalna?

Używany hak holowniczy – czy to jest dobry pomysł?! Przeczytaj to przed jego zakupem!
Podaj dalej

Poszukiwanie akcesoriów do samochodu może odbywać się na kilku etapach: po pierwsze wybór oryginalnych części. Z reguły najdroższa możliwość, za którą w teorii powinna iść również odpowiednia jakość. Po drugie dobrej lub bardzo dobrej jakości części zamienne, które nadają się doskonale do montażu i są porównywalne z podzespołami stosowanymi w fabryce. Po trzecie – poszukiwanie akcesoriów używanych. Dobry pomysł, pod warunkiem że wiemy czego szukać. Jak jest w przypadku haków holowniczych?

Brak możliwości zweryfikowania historii

Największą wadą z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest trudna do zweryfikowania historia używanej części. W przypadku elementu karoserii, czy wyposażenia wnętrza w postaci foteli ma to mniejsze znaczenie, ponieważ wystarczy sprawdzić, czy mocowania są w bardzo dobrym stanie technicznym. Wtedy na tej podstawie możemy ocenić użyteczność podzespołu. Niestety w przypadku haków holowniczych ze stacji demontażu pojazdów lub ogłoszeń z internetu, bardzo mały odsetek ofert wzbudza zaufanie. Większość propozycji pochodzi od pojazdów, które uczestniczyły w kolizji. Hak holowniczy wraz z mocowaniem jest niekompletny, a co za tym idzie bezużyteczny.

W Polsce najczęściej złomuje się rocznik 1999
fot. stock.adobe.com – Thomas Reimer

Używany hak holowniczy pracował pod nieznanym obciążeniem

W przypadku haków holowniczych każdy producent określa maksymalne obciążenie, pod jakim może pracować ich produkt. Kule haka holowniczego z drugiej ręki mają trudną do udokumentowania historię. Część z nich jest prostowana mechanicznie, co obniża ich wytrzymałość. Zdarzają się również przypadki spawania i zakrywania tej ingerencji poprzez powtórne pomalowanie. Więc poza zapewnieniami byłego użytkownika nie mamy nic konkretnego.

Brak tabliczek znamionowych i homologacji

I ostateczny argument, który w zasadzie podkreśla, jak trudno jest znaleźć używany hak holowniczy w bardzo dobrym stanie. Spora liczba ofert jest pozbawiona dokumentów, które potwierdzają wymaganą w Unii Europejskiej lub poza tymi państwami homologację. Dopuszcza ona hak holowniczy do użycia na drogach publicznych. Dodatkowo przy haku powinna znajdować się również tabliczka znamionowa. Jest ona bardzo często zerwana lub nieczytelna.

Używany hak holowniczy to duże niebezpieczeństwo!

Mimo trudnych czasów istnieje grupa produktów, które należy kupować, jako fabrycznie nowe. Przemawia za tym relatywnie niewielka różnica w cenie w porównaniu do używanych egzemplarzy, a także  pewność, że zakupiony od producenta hak holowniczy spełnia wszystkie konieczne normy bezpieczeństwa, przez co będzie nam służył przez długie lata.

 

Przeczytaj również