Uszczelki w samochodzie - małe rzeczy, o które ludzie nie dbają!

Gdy wymieniamy rzeczy w samochodzie, które potrzebują regularnego doglądania, z pewnością uszczelki samochodowe wymieni mniejszość kierowców. Ich stan techniczny ma wpływ na kilka istotnych aspektów w każdym pojeździe.

Miejsca które kochają bakterie - drzwi samochodu
Podaj dalej

Obsługa auta to coś więcej niż regularne serwisowanie samochodu pod kątem wymiany oleju, płynów, rozrządu, a także klocków hamulcowych i tarcz. Duże znaczenie mają także drobne elementy takie jak uszczelki samochodowe. Warto zadbać o mnie zimą, ponieważ ułatwiają one otwieranie i zamykanie drzwi i mają wpływ na komfort jazdy.

Uszczelki w samochodzie starzeją się

Każdy element w samochodzie zużywa się, a jego trwałość zależy przede wszystkim od naszej skrupulatności i troski. Niektóre elementy potrafią wytrzymać nawet kilkanaście, kilkadziesiąt lat inne już po kilku latach nadają się do wymiany. W przypadku uszczelki samochodowej jej żywotność bardzo często zbliżona jest do czasu użytkowania całego samochodu.

 

 

Jest ona zbudowana z gumy, która pod wpływem czynników atmosferycznych twardnieje, przez co traci ona swoje właściwości. Uszczelka samochodowa odpowiada za kilka ważnych czynników, mają one wpływ na to jak wygląda podróż autem. Gdy dojdzie do pęknięć, uszczelkę warto wymienić na nową, jest to całkiem prosta czynność, która może być wykonana przez niemal każdego kierowcę jednak tych kosztów i dodatkowego czasu można uniknąć, wystarczy przed sezonem zimowym przeznaczyć uszczelce trochę uwagi.

Kup wazelinę lub silikon do uszczelek

Najprostszym sposobem na poprawę stanu technicznego uszczelek samochodowych jest regularne nawilżanie ich gliceryną farmaceutyczną lub specjalnym silikonem do uszczelek. W ten sposób zachowa ona swoją miękkość i będzie skutecznie izolować wnętrze pojazdu od dźwięków zewnętrznych, a także wilgoci. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa elektroniki, ponieważ nie lubi ona wody.

diesel zamrzniete drzwi

 

Największą zaletą dobrze utrzymanych uszczelek samochodowych jest łatwość otwierania drzwi w czasie dużych mrozów, odpowiednio nawilżona uszczelka mniej przymarza do metalowych elementów w aucie, przez co podczas otwierania drzwi nie odrywamy uszczelki razem z drzwiami. Poza tym miękkie uszczelki skutecznie izolują pasażerów od szumu powietrza w czasie szybszej jazdy samochodem. Ma to duże znaczenie podczas poruszania się po drogach szybkiego ruchu, ponieważ wypływa na komfort jazdy.

Przeczytaj również