Rynek samochodów sukcesywnie się zmienia. Aktualnie u naszych zachodnich sąsiadów, łatwiej kupić nowsze pojazdy w rozsądnych cenach, niż auta, które mają kilkanaście lat. Niemcy mają świadomość tego, jakie auta im zostały. W związku z tym cenią oni swoje najlepsze egzemplarze. Czy taka sytuacja ma jakikolwiek wpływ na zainteresowanie Polaków czterema kółkami z drugiej ręki?
Polacy spoglądają w stronę Niemiec
W Polsce, jak wynika z badania przeprowadzonego przez carVertical, Audi A4, BMW serii 3, oraz Opel Astra cieszą się największą popularnością wśród samochodów używanych w pierwszym kwartale 2024 roku. Ta tendencja nie jest przypadkowa – niemieckie marki od dawna kojarzone są z jakością i prestiżem. Od lat te wartości przyciągają polskich konsumentów. Dodatkowo, modele takie jak Skoda Octavia i Opel Insignia zyskują na popularności ze względu na korzystny stosunek ceny do jakości oraz dostępność młodszych roczników w lepszym stanie technicznym.
Zagrożenia wynikające z dużej popularności
Największym zagrożeniem związanym z wysokim popytem na popularne modele jest ryzyko zakupu pojazdu z ukrytymi wadami lub sfałszowanym przebiegiem. Dane carVertical pokazują, że znaczący odsetek poszukiwanych samochodów, posiada historię uszkodzeń lub manipulacji licznikiem. Taki stan rzeczy może prowadzić do sytuacji, w której konsument nabywa samochód w gorszym stanie, niż wynikałoby to z oficjalnych dokumentów.
Polacy utrzymują wysoki popyt
W krajach Europy Zachodniej obserwuje się spadek podaży samochodów używanych. To w połączeniu z wysokim popytem w Polsce stwarza dodatkowe wyzwania. Sprzedawcy, chcą zaspokoić popyt. Dlatego część z nich jest skłonna do oferowania pojazdów o niższej jakości. A to jeszcze bardziej zwiększa ryzyko dla konsumentów. W związku z tym rekomendujemy, aby do zakupu samochodu sprowadzonego zza granicy podchodzić z bardzo dużym dystansem i spokojem.
Polska złomowiskiem Europy?
W związku z relatywnie wysokim popytem na samochody w Polsce istnieje spore prawdopodobieństwo, że skorzystają z tego nieuczciwi handlarze. Do Polski przyjeżdżają auta niskiej jakości, które kupuje się w Niemczech na eksport po zaniżonych cenach. Dalej przechodzą one uproszczone naprawy i w skrajnych sytuacjach mogą być prawdziwą bombą na kołach.
Polacy sukcesywnie zmieniają rynek
Dynamika rynku samochodów używanych w Polsce, mocno się zmienia. Ze szczególnym uwzględnieniem preferencji polskich konsumentów i związanych z nimi ryzyk. Wszystko to wymaga od kupujących rozwagi i wykorzystania dostępnych narzędzi do weryfikacji stanu technicznego pojazdów. Zrozumienie trendów rynkowych i ich potencjalnych implikacji jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju rynku samochodowego w Polsce, a także dla ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami.
źródło: carVertical