Te samochody palą około 3 litry paliwa na 100 km! Idealne rozwiązanie na drożyznę na stacjach?!

W motoryzacji mamy powtarzające się cykle. Najpierw osiągamy szczyt technologiczny pod względem rozwoju silników i ich mocy, następnie przychodzi kryzys paliwowy i potrzebne są samochody, które spalają mniej paliwa. Dlatego dzisiaj prezentujemy listę kilku modeli, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy jeździć oszczędnie.

Te samochody palą około 3 litry paliwa na 100 km! Idealne rozwiązanie na drożyznę na stacjach?!
Podaj dalej

W poszukiwaniu odpowiedzi, jaki samochód jest najbardziej ekonomiczny, nie ma jednej odpowiedzi. Są zwolennicy pojazdów zasilanych benzyną, inni wskażą olej napędowy, a trzecia grupa wstawi się za połączeniem benzyny i LPG. Na pewno z perspektywy obecnych cen paliw faworytem wydaje się popularny gaz, jednak gdy weźmiemy pod uwagę możliwie najniższe wartości spalania, sytuacja wygląda nieco inaczej.

Silniki diesla ciągle niepokonany?

Wysokoprężne jednostki napędowe mają ciągle wiele zalet i szeroką grupę zwolenników. Choć cena litra oleju napędowego na stacjach paliw bije rekordowe poziomy i wiele wskazuje na to, że tak zostanie na dłużej, nadal jest to propozycja godna rozważenia. Gdy jeździmy samochodem dłuższe trasy i zależy nam na dużym dystansie na jednym zbiorniku paliwa oraz niewielkiej konsumpcji na sto kilometrów, silnik diesla wydaje się bezkonkurencyjny. Dodatkowym plusem jest duża dynamika w przyspieszaniu z powodu sporego momentu obrotowego.

paliwo diesel ceny paliw vat akcyza podatki tarcza inflacja
fot. freepik.com – Max4e

Citroen C4 Cactus 1.6 Blue HDI

Interesującą propozycją pod kątem wyglądu i zużycia paliwa jest Citroen C4 Cactus z silnikiem 1.6 Blue HDI. Francuskie jednostki napędowe już udowodniły swoją skuteczność w oszczędzaniu oleju napędowego. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe, przez co ich użytkownicy rzadko odwiedzają serwisy. Według raportu przygotowanego przez jedną z sieci zajmujących się sprzedażą samochodów używanych średnie spalanie C4 Cactus to około 3,5 litra na 100 km.

Citroen-C4_Cactus
Fot. Citroen

Peugeot 308 1.6 Blue HDI

Tutaj można powiedzieć, nie ma wielkiego zaskoczenia, ponieważ jest to technologiczny bliźniak Citroena C4 Cactus, jednak dla nieco innych kierowców. Pod maską również możemy znaleźć silnik 1.6 Blue HDI, który oferuje całkiem spory moment obrotowy i niskie spalanie. Według danych statystycznych jest ono jednak niższe od Citroena i oscyluje na poziomie mniej więcej 3,1 litra, jeśli wybierzemy wersję 88 kW.

Peugeot 308r concept

Skoda Octavia 1.6 TDI Greenline

Kilka lat temu Skoda prezentowała linię modelową o nazwie Greenline. Były to samochody nastawione przede wszystkim na możliwie najniższe zużycie paliwa. I tak jednym z reprezentantów tego pomysłu na niskie spalanie jest Skoda Octavia 1.6 TDI Greenline. Według opracowanego raportu taki samochód powinien zadowolić się jedynie 3,2 litrami oleju napędowego na 100 km.

skoda-octavia-tdi-diesel
fot. Skoda

źródło: AAA Auto

Przeczytaj również