Te przepisy ruchu drogowego mogą zaskoczyć Ukraińców! Dobrze jest znać największe różnice!

Od lutego bieżącego roku w Polsce pojawiło się mnóstwo samochodów z Ukrainy. Chociaż minęło już sporo czasu, część osób ciągle może nie wiedzieć, że popełnia błędy za kierownicą. Jest to też ważna informacja dla Polaków, jakich manewrów możemy spodziewać się po kierowcach z sąsiedniego kraju.

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy
Podaj dalej

Praktycznie w każdym europejskim państwie po przekroczeniu jego granicy administracyjnej, mamy tablicę z podstawowymi przepisami ruchu drogowego. Wiemy, ile wynosi maksymalna prędkość w mieście, na drogach poza miastem, a także na trasach szybkiego ruchu i autostradach.  Możemy dowiedzieć się również o obowiązku jazdy na światłach mijania.

Siła przyzwyczajenia

Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, dlatego bardzo ważne jest to, żeby być tego świadomym. Zdarza się, że obecność w innym państwie niekoniecznie zachęca nas do zmiany swoich zachowań tak, aby przystosować się do lokalnych przepisów. Im dłużej przebywamy na danym terenie, tym mocniej powinniśmy rozumieć zasady, jakie funkcjonują w danym kraju.

granica-polska-niemcy

Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do siebie niemal w całej Europie, ale pomiędzy państwami występują drobne różnice. One czasami mogą być przyczyną nieporozumień na drodze, a także mogą być uznane za wykroczenie i skończyć się mandatem.

Te przepisy ruchu drogowego zaskakują Ukraińców!

Przede wszystkim największe trzy różnice dotyczą maksymalnej prędkości w miastach, używania świateł mijania i dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. W przypadku Ukrainy najszybciej w mieście, jeśli znaki nie informują inaczej, możemy jechać 60 km/h. Poza tym świateł mijania w mieście i poza nim używa się w okresie od 1 października do 1 maja. Na koniec kierowca poddany badaniu alkomatem musi mieć 0,0 alkoholu we krwi.

mandat alkomat kontrola

Istnieją też inne subtelne różnice, które mają wpływ na bezpieczeństwo. W Polsce dzieci do 150 cm wzrostu muszą siedzieć w samochodzie w foteliku lub na specjalnej podstawce. Na Ukrainie wystarczy 145 cm, żeby dziecko mogło podróżować swobodnie bez fotelika.

Na koniec warto wspomnieć o drogach płatnych – w Polsce występują płatne odcinki autostrad, które nomen omen są jednymi z najdroższych na świecie. Na Ukrainie każda autostrada jest bezpłatna, a co za tym idzie, gdy w Polsce wprowadzono płatność elektroniczną za autostrady, nieświadomie można dostać mandat za brak opłaty drogowej.

Przeczytaj również