Te przepisy ruchu drogowego mogą zaskoczyć Ukraińców! Dobrze jest znać największe różnice!

Te przepisy ruchu drogowego mogą zaskoczyć Ukraińców! Dobrze jest znać największe różnice!

putin wojna wojsko ukraina rosja ropa naftowa gaz paliwo ceny cena

Podaj dalej

Od lutego bieżącego roku w Polsce pojawiło się mnóstwo samochodów z Ukrainy. Chociaż minęło już sporo czasu, część osób ciągle może nie wiedzieć, że popełnia błędy za kierownicą. Jest to też ważna informacja dla Polaków, jakich manewrów możemy spodziewać się po kierowcach z sąsiedniego kraju.

Praktycznie w każdym europejskim państwie po przekroczeniu jego granicy administracyjnej, mamy tablicę z podstawowymi przepisami ruchu drogowego. Wiemy, ile wynosi maksymalna prędkość w mieście, na drogach poza miastem, a także na trasach szybkiego ruchu i autostradach.  Możemy dowiedzieć się również o obowiązku jazdy na światłach mijania.

Siła przyzwyczajenia

Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, dlatego bardzo ważne jest to, żeby być tego świadomym. Zdarza się, że obecność w innym państwie niekoniecznie zachęca nas do zmiany swoich zachowań tak, aby przystosować się do lokalnych przepisów. Im dłużej przebywamy na danym terenie, tym mocniej powinniśmy rozumieć zasady, jakie funkcjonują w danym kraju.

granica-polska-niemcy

Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do siebie niemal w całej Europie, ale pomiędzy państwami występują drobne różnice. One czasami mogą być przyczyną nieporozumień na drodze, a także mogą być uznane za wykroczenie i skończyć się mandatem.

Te przepisy ruchu drogowego zaskakują Ukraińców!

Przede wszystkim największe trzy różnice dotyczą maksymalnej prędkości w miastach, używania świateł mijania i dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. W przypadku Ukrainy najszybciej w mieście, jeśli znaki nie informują inaczej, możemy jechać 60 km/h. Poza tym świateł mijania w mieście i poza nim używa się w okresie od 1 października do 1 maja. Na koniec kierowca poddany badaniu alkomatem musi mieć 0,0 alkoholu we krwi.

mandat alkomat kontrola

Istnieją też inne subtelne różnice, które mają wpływ na bezpieczeństwo. W Polsce dzieci do 150 cm wzrostu muszą siedzieć w samochodzie w foteliku lub na specjalnej podstawce. Na Ukrainie wystarczy 145 cm, żeby dziecko mogło podróżować swobodnie bez fotelika.

Na koniec warto wspomnieć o drogach płatnych – w Polsce występują płatne odcinki autostrad, które nomen omen są jednymi z najdroższych na świecie. Na Ukrainie każda autostrada jest bezpłatna, a co za tym idzie, gdy w Polsce wprowadzono płatność elektroniczną za autostrady, nieświadomie można dostać mandat za brak opłaty drogowej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News