Te elementy w samochodzie rozładowują akumulator. Niektóre z nich mogą być zaskakujące!

Akumulator przez większość swojego czasu jest bezobsługowy. Jednak, gdy zawiedzie cały plan dnia, może legnąć w gruzach. Okazuje się, że te elementy w samochodzie rozładowują akumulator. Część z nich jest całkiem zaskakująca i warto zdawać sobie z nich sprawę.

Rozładowany akumulator w samochodzie
Podaj dalej

Technologia projektowania akumulatorów sprawia, że są one coraz wydajniejsze. Postęp w tym obszarze jest zauważalny, ponieważ praktycznie wszystkie baterie w autach są bezobsługowe i bez większych kłopotów powinny pracować wydajnie przez kilka lat. Jednak zdarzają się sytuacje, w których sami skracamy żywotność akumulatora. W niektórych przypadkach dzieje się to całkiem nieświadomie.

Samochody hybrydowe z rozładowaną baterią!

Pojazdy z napędem hybrydowym są coraz popularniejsze. Zarówno auta z rynku wtórnego, a także samochody prosto z salonu lubiane są za niskie spalanie w mieście. Hybryda przez większość swojego motoryzacyjnego życia porusza się w korkach. Jest to oczywiste, ponieważ do tego większość z nich została zaprojektowana. Niestety takie okoliczności mogą okazać się niekorzystne dla akumulatora. Ciągłe włączanie i wyłączanie silnika oraz jazda na napędzie elektrycznym (gdy jest taka możliwość) sprawia, że bateria jest niedoładowana. Dlatego warto raz na jakiś czas wybrać się w dłuższą podróż z miejskiej dżungli, aby dać „rozprostować kości” całemu napędowi.

Start – stop, czyli iluzoryczna oszczędność?

Pojawienie się w motoryzacji systemu start – stop miało wspomóc oszczędzanie paliwa. Z perspektywy czasu skuteczność tego rozwiązania bywa kwestionowana. Ze względu na częste włączanie i wyłączanie jednostki napędowej wiele osprzętu silnika poddanych jest większemu obciążeniu. Wśród nich znajdują się alternator i akumulator. Dla własnych oszczędności w dłuższej perspektywie warto rozważyć dezaktywowanie systemu start-stop. Bateria w samochodzie powinna być również z tego powodu zadowolona.

Długa rozmowa w samochodzie

W epoce pracy zdalnej część spraw służbowych można realizować nawet za kierownicą. Rozmowy ze współpracownikami potrafią mocno wydłużyć się. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że korzystanie ze wbudowanego zestawu głośnomówiącego na wyłączonym silniku może osłabić sprawność akumulatora. Pamiętajmy o wyłączeniu silnika na postoju, jeśli trwa on dłużej niż kilka minut i dla własnego komfortu przełączenie się na rozmowę przy użyciu klasycznego telefonu.

oprocz mandatu konfiskata telefonu kierowca kierowcy
PIXABAY

źródło: NOCO

Przeczytaj również