Tajemniczy pył na drogach i samochodach! Czy jest się czego bać?

Tajemniczy pył na drogach i samochodach! Czy jest się czego bać?

Tajemniczy pył na drogach i samochodach! Czy jest się czego bać?

Podaj dalej

Gdy podróżujemy w czasie lata po lokalnych drogach, możemy spotkać tajemniczy pył na samochodach, który jest widoczny również na jezdni. Czy jest się czego bać? Jakie jest jego prawdopodobne pochodzenie?

Jesteśmy przyzwyczajeni, że wszelkiego rodzaju pyłki pojawiają się w przyrodzie głównie na wiosnę, gdy rośliny mają swój największy czas pylenia. Wtedy też osoby alergiczne cierpią najmocniej, a na samochodach widać mnóstwo pyłu. Jednak podobne zjawisko można zaobserwować również latem.

Czas żniw i dożynek

W czasie wakacji w Polsce trwają żniwa, która kończą się mniej więcej w połowie sierpnia. Wtedy też rolnicy obchodzą dożynki. Podsumowanie sezonu, forma tradycyjnych biesiad organizowanych w małych miasteczkach i na wsi. Jednak do tego czasu trwa intensywna praca na polu, która bardzo często rozpoczyna się o świcie, a kończy się po zmroku. W tym czasie lokalne drogi znajdujące się przy polach uprawnych narażone są na pył rolny. Powstaje on między innymi w czasie żniw na polu i może on osiadać na jezdni, czy na karoserii samochodu. W skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do ograniczenia widoczności przez duże stężenie drobinek w powietrzu.

Piasek z pustyni

Czerwiec, lipiec, sierpień i częściowo wrzesień są czasem, gdy nad Europą dużo częściej pojawia się upalne zwrotnikowe powietrze. Zdarza się, że przynosi ono ze sobą drobiny piasku wprost z pustyń, które znajdują się w innych rejonach świata. Czasami można zaobserwować takie zjawisko na karoserii samochodu. Jest to jak najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia i życia oraz dla lakieru auta.

Tajemniczy pył na drogach – efekt suszy?

Na koniec warto wspomnieć o tym, że obecnie mamy duże zagrożenie suszą, przez co ziemia, jest mocno wyschnięta. Silne wiatry mogą podrywać w powietrze drobiny gleby, które przybierają formę pyłu. Jest to szczególnie widoczne na terenach o piaszczystym podłożu, w lasach, gdzie zostawiony na chwilę samochód bardzo szybko może pokryć się suchym igliwiem oraz drobinami piasku. Wtedy zwykła wizyta na myjni i użycie wody powinno zmyć wszystkie problemy.

żółty pyl samochody

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News