Szyba samochodowa źródłem informacji?! Data produkcji to dopiero początek!

Zakup samochodu używanego składa się najczęściej z dokładnych oględzin karoserii. Szyby samochodowe mogą być bardzo dobrym źródłem informacji o przeszłości pojazdu. Jeśli wiemy, czego szukać, możemy z łatwością potwierdzić lub obalić wiele faktów opisanych w ogłoszeniu.

Szyba samochodowa źródłem informacji?! Data produkcji to dopiero początek!
Podaj dalej

W wielu publikacjach na temat rzetelnego sprawdzenia używanego samochodu przed zakupem kilka zdań przeznacza się na przedstawienie podstawowych faktów o informacjach zakodowanych na szybie. Najczęściej autorzy koncentrują swoją uwagę na dacie produkcji szyby. Jest to ważny argument, ponieważ jeśli odbiega ona od pozostałych egzemplarzy w samochodzie, możemy przypuszczać, że była ona wymieniona. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się po zapoznaniu się z zapisami na szybie?

Sprawdź, czy szyba ma homologację!

Data produkcji szyby w przypadku niektórych marek samochodów, jest trudna do odczytania. Brak daty produkcji tego elementu możemy spotkać w samochodach BMW, Hyundai, Infinity, a także Lexus. Tam musimy poszukać nieco innych metod weryfikacji, czy zamontowana szyba jest oryginalna, ale o nich w dalszej części tekstu. Teraz skoncentrujemy się na kwestii homologacji. W ramach Unii Europejskiej produkty muszą spełniać określone przepisami normy jakości.  Europejska homologacja jest przedstawiana, jako wielka litera E z liczbą w okręgu – przykładowo E20 – co oznacza Polskę.

Pozostałe przykłady homologacji w Unii Europejskiej: E1 – Niemcy, E2 – Francja, E3 – Włochy, E4 – Holandia, E5 – Szwecja,
E6 – Belgia, E7 – Węgry, E8 – Czechy, E9 – Hiszpania, E10 – Jugosławia, E11 – Anglia, E12 – Austria, E13 – Luksemburg, E14 – Szwajcaria, E16 – Norwegia, E17 – Finlandia, E18 – Dania, E19 – Rumunia,
E20 – Polska, E21 – Portugalia.

Na powyższym przykładzie, można dowiedzieć się, że szyba powstała w 2007 roku i ma homologację z Hiszpanii.

Zwróć uwagę na logo producenta szyby

Ważną informacją, która pozwala ocenić, skąd pochodzi szyba, jest umieszczone na jej powierzchni logo. Oryginalne szyby mają znak firmowy producenta. Zamienniki wyróżniają się logiem fabryki, która stworzyła daną szybę. Jeśli okaże się, że większość szyb w samochodzie to części z aftermarketu, być może auto miało poważną kolizję, w której ucierpiały niemal wszystkie okna? Warto to dokładniej sprawdzić!

Traktuj to jako informację

W przypadku samochodów z drugiej ręki musimy mieć świadomość, że użytkowanie auta wiąże się z mniejszymi lub większymi uszkodzeniami. Odpryski od kamieni czy innych rzeczy z jezdni mogą kwalifikować szczególnie przednią szybę do wymiany. Wstawiony dobrej klasy zamiennik w żadnym stopniu nie dyskwalifikuje samochodu. Gdy wiemy, jakie informacje znajdują się na szybie samochodu, traktujmy je jako wskazówkę. Kluczowy jest ogólny stan techniczny pojazdu, który składa się z wielu elementów.

naklejka szyba samochod
fot. freepik

Przeczytaj również