Szukasz opon zimowych? Marka, rozmiar i cena to nie wszystko! O tym musisz pamiętać!

Mamy za sobą pierwszy poważniejszy incydentalny atak zimy tej jesieni. Serwisy wulkanizacyjne błyskawicznie wypełniają się nowymi klientami. Jeśli szukasz opon zimowych, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami. Pomogą one dokonać właściwego wyboru ogumienia.

Szukasz opon zimowych? Marka, rozmiar i cena to nie wszystko! O tym musisz pamiętać!
Podaj dalej

Zakup nowego kompletu opon do samochodu wydaje się bardzo prosty. Wystarczy zapoznać się z produktami sklepów internetowych lub udać się do serwisu wulkanizacyjnego, gdzie na podstawie marki naszego auta ekspert dopasuje najlepszy produkt. Jest to bardzo prosta ścieżka postępowania, która w większości przypadków kończy się satysfakcją klienta. Jednak bardziej świadomi kierowcy mogą zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które są kluczowe przy ostatecznej decyzji.

Opony powinny być dostosowane do stylu jazdy

Gdy szukamy nowego kompletu opon, zapewne zwracamy w pierwszej kolejności uwagę na rozmiar, cenę i na końcu na producenta. Jednak te trzy parametry to zbyt mało, żeby optymalnie dopasować produkt do swoich potrzeb. Aktualnie w sklepach dostępnych jest wiele marek opon. Każda z nich ma swoją indywidualną charakterystykę, dlatego warto wiedzieć, czego szukamy. Jeśli większość swojego czasu za kierownicą spędzamy w miejskich korkach, jeździmy spokojnie, a dłuższy wypad w trasę zdarza się nam okazjonalnie, być może nie musimy wydawać dużych pieniędzy na opony klasy premium.

kierowcy samochod zima
Pixabay/ fancycrave1

Z drugiej strony, jeśli często podróżujemy poza miastem z większymi prędkościami i mieszkamy w rejonach, gdzie zdarzają się trudniejsze warunki pogodowe, to nadmierna oszczędność na ogumieniu jest niewskazana. Różnica w cenie to nie tylko marketingowe sztuczki, ale także realna przewaga w konstrukcji opony, którą docenimy dopiero w ekstremalnych sytuacjach.

Czy zawsze musi być komplet opon?

W trudniejszej sytuacji ekonomicznej możemy zadać sobie pytanie: czy zawsze musimy kupić komplet opon? Eksperci rekomendują, aby w miarę swoich finansowych możliwości w przypadku zimowej mieszanki mieć na dwóch osiach taki sam model opony o bardzo zbliżonym poziomie zużycia. Jeśli już nie możemy sobie pozwolić na zakup jednakowych opon, dla statystycznego kierowcy lepiej jest założyć lepszą parę na tylną oś. Większość osób za kierownicą ma większe kłopoty z opanowaniem przyczepności tylnej osi, dlatego warto zadbać o jej stabilność. Wyjątkiem od tej reguły są auta z napędem na cztery koła, ponieważ tutaj dla sprawnego działania napędu bez ryzyka jego uszkodzenia, konieczne jest założenie kompletu opon.

Przeczytaj również