Szerokość opony zimowej ma znaczenie? Sprawdź, jaka jest prawda!

Mamy nadzieję, że w swoim samochodzie macie już założone opony zimowe i bezpiecznie poruszacie się po drogach. Zastanawialiście się kiedyś, czy szerokość ogumienia ma istotny wpływ na poziom właściwości jezdnych.

jak jeździć zimą
Podaj dalej

Nieco bardziej doświadczeni kierowcy czasami zwracają uwagę, że węższa opona w czasie zimy jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ sprawniej radzi sobie ona w śniegu. W tej koncepcji istnieje sporo prawdy, ponieważ faktycznie do pewnego stopnia mniejsza szerokość poprawia sprawność w dużym śniegu, jest jednak pewne „ale”.

Zimy wyglądają teraz zupełnie inaczej

Klimat ewoluuje na naszych, dlatego zmiany, jakie obserwujemy szczególnie w kontekście sezonu jesienno-zimowego powinny skłonić nas do refleksji. Dawniej w Polsce dużo częściej spotykaliśmy intensywne i długotrwałe opady śniegu. Powstałe w ten sposób zaspy, zdecydowanie słabiej odśnieżone jezdnie i słabszy dostęp do opon zimowych, to wszystko zmuszało kierowców do adaptacji. Zarządzanie szerokością opony, gdy do dyspozycji były wyłącznie mieszanki wielosezonowe, miało kluczowe znaczenie.

samochod zimą fotolia
Fotolia

Dzisiaj przez większość czasu kierowcy jeżdżą po mokrych i czarnych drogach, co w połączeniu z dostępnością opon zimowych, a także stosowaną w nich technologią zmienia zasady gry.

Szerokość opony, konstrukcja bieżnika i jakość mieszanki – to ma znaczenie!

Dzisiaj sama szerokość opony to zbyt mało, ponieważ równie istotna jest konstrukcja bieżnika. Współcześnie producenci ogumienia tworzą bieżnik w ten sposób, żeby jak najlepiej wgryzał się on w nawierzchnię. Aktualnie stosowanie wąskich opon o dużej średnicy w samochodach cywilnych mija się z celem. Dlatego przed zakupem lepiej postawić na dobrze opracowany bieżnik i właściwości mieszanki. Wybierać opony dostosowane do warunków, jakie panują w naszym regionie. Na terenach nizinnych ciekawą propozycją są opony wielosezonowe.

Opona
Fot. pixabay.com

Sugestia producenta jest najważniejsza

Przy mnogości systemów bezpieczeństwa i wersji nadwoziowych samochodów, trudno jednoznacznie wskazać, jaka szerokość opony zimowej ma znaczenie. Trzeba wziąć pod uwagę rekomendacje producenta naszych czterech kółek. Najczęściej w instrukcji obsługi samochodu podane są przedziały dla optymalnej średnicy i szerokości opony w zależności od warunków i sposobu użytkowania.

Przeczytaj również