Trochę historii
Suzuki Grand Vitara 2. generacji pojawiło się na scenie w 2005 roku, oferując zarówno kompaktową 3-drzwiową wersję, jak i przestronniejszą 5-drzwiową. W 2008 roku doczekało się subtelnej modernizacji – nowe zderzaki, atrapa chłodnicy i większe lusterka z kierunkowskazami. To jednak była tylko część innowacji. Producent poprawił także wygłuszenie oraz wprowadził mocniejsze silniki benzynowe. Następna modernizacja pojawiła się w 2012, natomiast produkcja stanęła dwa lata później w 2014 roku.
Suzuki Grand Vitara – silniki
Moc pod maską – silniki benzynowe: Grand Vitara może pochwalić się kilkoma wersjami silników. Choć bazowy 1,6 l o mocy 106 KM może wydać się skromny, to jego mocniejsze wersje, takie jak 2,4 l (166-169 KM) czy 2,7 l (184 KM), oferują bardziej dynamiczną jazdę. Warto jednak dodać, że jednostki V6 są rzadkością na polskim rynku.
Silnik Diesla – czy warto? Chociaż dostępna jest jednostka dieslowska 1.9 DDIS (129 KM) oparta na silniku 1.9 dCi Renault, ze względu na typowe dla niej problemy, eksperci często rekomendują skupienie się na jednostkach benzynowych.
Na to musisz uważać
Przed zakupem warto sprawdzić auto pod względem korozji, zwłaszcza podwozie. Inne potencjalne problemy obejmują wycieki z układu napędowego, usterki w skrzyniach biegów oraz problemy z klimatyzacją i elektroniką.
Oczywiście bardzo ważna jest również historia serwisowa i wypadkowa przeszłość pojazdu. Na polskim rynku ciągle można znaleźć egzemplarze kupione w kraju. Są one najczęściej dosyć zadbane i można znaleźć wśród nich prawdziwe perły. Jak w przypadku każdego samochodu z drugiej ręki, warto zachować czujność i wybrać sobie kilka najciekawszych egzemplarzy do porównania.
Na pewno auta używane mocno w terenie mogą okazać się zużyte, dlatego rekomendujemy selekcję egzemplarzy na podstawie ceny. Statystycznie im Suzuki Grand Vitara II będzie droższe, tym powinno być ono w lepszym stanie technicznym. Zgodnie z pewną logiką, wyższa cena oznacza też młodszy pojazd, więc możemy kupić auto z końca produkcji.
Za ile można kupić Suzuki Grand Vitarę?
Ważnym aspektem z punktu widzenia zakupu auta używanego jest cena. W przypadku Suzuki Grand Vitara II generacji, mamy zauważalne różnice w cenie. Mogą one sięgać nawet 100%, dlatego dobrze jest zastanowić się, czego oczekujemy. Przegląd najpopularniejszych ogłoszeń na portalach internetowych w dniu pisania tego artykułu pozwala zdobyć nam pewną perspektywę. Najtańsze egzemplarze możemy kupić poniżej 20 000 złotych. Będą to najczęściej auta, które wymagają wkładu finansowego, dlatego przynajmniej kilka tysięcy złotych więcej należy mieć w swoim budżecie na podstawowy serwis. Najdroższe Suzuki Grand Vitara przekraczają 40 000 złotych i są to samochody z końcowych lat produkcji.
Jednak, jak w przypadku auta z ogłoszenia, dalej zalecamy mieć bufor finansowy na ewentualne nieprzewidziane wydatki, czy serwis startowy w postaci podstawowej wymiany olejów, filtrów i rozrządu. W przypadku silnika wysokoprężnego dobrze jest zająć się także turbosprężarką, czy sprawdzeniem szczelności całej jednostki napędowej.
Suzuki Grand Vitara 2. generacji może wyglądać jak typowy SUV, ale jej zdolności terenowe czynią ją wyjątkową w swojej klasie. Choć samochód ma swoje lata i pewne wady, takie jak skłonność do korodowania, oferuje też niezaprzeczalne zalety. Jeśli szukasz pojazdu, który dostarczy emocji na trudniejszych trasach, to warto rozważyć Grand Vitara.