Silnik może być długowieczny! Wystarczy zastosować te proste zasady

W motoryzacji istnieją mniej i bardziej udane konstrukcje, dlatego musimy liczyć się z awariami. Jednak silnik może być długowieczny, tylko potrzebujemy stosować kilka prostych zasad.

Silnik
Podaj dalej

W epoce zmniejszania pojemności silnika i utrzymania jego osiągów na wysokim poziomie wiele osób obawia się, czy takie rozwiązanie będzie trwałe. Choć czasy, w których produkuje się pojazdy przede wszystkim bezawaryjne, odeszły do przeszłości i raczej w niej zostaną, to wcale nie oznacza, że jesteśmy skazani na częste wizyty w serwisie.

Zmieniaj wcześniej olej i filtry

Wydajność i zysk zdominowały dzisiejszy świat, dlatego najnowsze samochody mają przejechać możliwie najwięcej kilometrów na jednym oleju oraz filtrach przed kolejną wymianą. Dlatego niektórzy producenci rekomendują serwis olejowo-filtrowy, co 30 000 km. Długotrwałe korzystanie z jednego oleju silnikowego oraz filtrów negatywnie wpływa na trwałość jednostki napędowej.

foto Castrol

Dlatego eksperci zalecają wymianę oleju silnikowego wraz z filtrami po 3000 km od nowości, a następnie regularnie co 10 000 – 15 000 km lub raz w roku. Dzięki temu motor przez większość swojego czasu pracuje w optymalnych warunkach i ma większe szanse na długie mechaniczne życie.

Silnik może być długowieczny, jeśli dasz mu czas!

Teraz bardzo ważna kwestia, która łączy się bezpośrednio z tym, o czym jest napisane powyżej. Jeśli silnik ma być długowieczny, musi mieć czas. Chwilę na rozprowadzenie oleju po wszystkich zakątkach jednostki napędowej po uruchomieniu, a także kilka minut odpoczynku po dłuższej trasie przed zgaszeniem.

Turbosprężarka
Fot. pixabay.com

Bardzo ważne jest również to, żeby z dynamiczną jazdą zaczekać do uzyskania optymalnej temperatury roboczej silnika. Nie bez znaczenia przy niewielkich pojemnościach jednostki napędowej, ale dużych mocach, jest sposób użytkowania. Gdy delikatnie korzystamy z możliwości silnika, zwiększamy potencjalnie jego trwałość.

Korzystaj z paliwa dobrej jakości

Ogromne znaczenie dla trwałości jednostki napędowej ma również paliwo. Jeśli do zbiornika trafiają produkty dobrej jakości, silnik pracuje zdecydowanie wydajniej. Z pewnością kilkanaście groszy na litrze więcej przy obecnych cenach na stacjach paliw mrozi krew w żyłach, ale chwilowe oszczędności mogą zemścić się w przyszłości.

Przeczytaj również