Gdy za oknem jest chłodno samochody i ludzie mają większe kłopoty z rozgrzaniem się. Człowiek może ubrać się cieplej, natomiast auto narażone jest na ciągłe podmuchy zimnego powietrza. Co prawda dawniej kierowcy stosowali „ubranka” dla swoich czterech kółek, jednak o nich kilka słów znajdzie się poniżej. Na początek, jak zdiagnozować, dlaczego pojazd się nie nagrzewa?
Samochód ma problemy ze wzrostem temperatury? Zmień trasę!
Jeśli za oknem pojawiają się minusowe temperatury i nasze auto słabiej radzi sobie z uzyskaniem magicznych 90 stopni Celsjusza, zamiast wpadać w panikę i szukać przyczyn usterki wystarczy zmienić trasę dojazdu. Przecież do szkoły, pracy lub innego miejsca, możemy dojechać dłuższą drogą. Dajmy naszemu silnikowi czas, żeby wspólnie z płynem chłodniczym i olejem uzyskał on idealną temperaturę do pracy.
Ma to oczywiście też swoje korzyści, ponieważ wtedy nasze cztery kółka zaczynają spalać mniej paliwa, więc paradoksalnie, gdy jedziemy dłuższą drogą do celu, pokonywany dystans w porównaniu do zużytego paliwa, jest tańszy. To przy dzisiejszych cenach benzyny i oleju napędowego, s także gazu LPG ma znaczenie.
Sprawdź działanie czujnika temperatury i termostat
W starszych i nieco nowszych samochodach występuje przynajmniej jeden czujnik temperatury silnika, który wspólnie z termostatem zarządzają dużym i małym obiegiem cieczy chłodzącej. Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie i termostat pozostanie otwarty, to płyn wędruje po dużym obiegu i silnik ma problemy z uzyskaniem określonej temperatury.
Zakrywanie wlotu do chłodnicy – stary i sprawdzony sposób?
Zakrywanie wlotu do chłodnicy plastikowym lub tekturowym elementem, jest obrazkiem z przeszłości. Jednak takie modele jak Renault Master, Dacia Duster, czy Renault Clio IV generacji mają dostępne w sieci dedykowane osłony zimowe. Dobrym pomysłem jest poszukanie dedykowanego rozwiązania dla Twojego auta. W ten sposób można połączyć funkcjonalność i względną elegancję. Dzięki temu nasz samochód będzie rozgrzewał się szybciej przy pokonywaniu tej samej trasy. Warto jednak pamiętać o zdjęciu osłony przy wyjeździe w dalszą podróż.