Saab powróci jako marka Xiaomi? Szalony plan!

Saab powróci jako marka Xiaomi? Szalony plan!

saab-9-3-aero-turbo4-12306-157043002918

Podaj dalej

Saab zniknął z rynku w 2011 roku i wiele osób nie mogło się z tym pogodzić. Teraz istnieje realna szansa na powrót szwedzkiej legendy na drogi.

Saab – auto dla ludzi oryginalnych

Szwedzkie marki samochodów mają swoich ogromnych entuzjastów i jeszcze większych przeciwników. Są one na tyle różne od propozycji z Niemiec, Francji lub Japonii, że nie każdemu mogą one przypadać do gustu. Doskonale w ten schemat wpisuje się Saab. Jego samochody w przeszłości to przede wszystkim ciosane, kanciaste konstrukcje. Jednym z najlepszych przykładów potwierdzających tę stylizację jest model o oznaczeniu 900. Zwany potocznie krokodylem, ponieważ wydatnie długa maska przypomina pysk krokodyla.

Bardzo dużą ciekawostką, której brakuje w przeładowanych elektroniką i ekranami autach, jest funkcja night panel. Saab inspirowany między innymi lotnictwem postanowił wprowadzić specjalny przycisk. Po jego naciśnięciu wyłączało się podświetlenie niemal wszystkich zegarów i przełączników. Bardzo słabe światło pojawiało się tylko ze strony prędkościomierza.

Stereotypowo Saab był samochodem dla nauczycieli, lotników lub architektów. Pewnego rodzaju niszą, która nie wytrzymała starcia z rynkiem w 2011 roku. Firmę przejął inny partner biznesowy, jednak nie zrobił on nic spektakularnego z marką. Można powiedzieć, że za hibernował ją. To potencjalnie może uratować Saaba.

Xiaomi chce budować własne samochody!

Od wielu miesięcy powracają plotki na temat tego, że firma Xiaomi, znana przede wszystkim z produkcji urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów, realnie zainteresowana jest zbudowaniem samochodu. Jeśli do tego dojdzie, to będzie to pierwszy taki przypadek w historii. Wiadomo, że najlepiej zacząć od pewnej już gotowej bazy wiedzy i technologii dlatego chiński gigant jest zainteresowany przejęciem firmy NEVS. Ma ona prawa do marki Saab i obecnie podobno znajduje się w kryzysie finansowym.

NEVS początkowo miało zajmować się produkcją samochodów elektrycznych, a także w technologii autonomicznej, jednak na kilku prototypach, które wzbudziły niewielkie zainteresowanie, się skończyło. Jeśli doniesienia Reutersa okażą się prawdziwe i faktycznie dojdzie do sprzedaży części portfolio, być może będziemy świadkami powrotu marki Saab na rynek. Obecnie żadna ze stron nie wypowiada się na ten temat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News