Przygotowanie samochodu do dłuższego postoju - na to koniecznie zwróć uwagę!

W kalendarzu jesień za oknem robi się coraz chłodniej i codziennością będą deszcz i plucha. W takich warunkach użytkowanie klasycznego samochodu jest szkodliwe, dlatego może on na dłużej trafić do garażu. Podpowiadamy, jak przygotować auto do dłuższego postoju.

garaz
Podaj dalej

Bardzo ważne jest to, że wszystkie przedstawione tutaj czynności można wykonać również w nowszym i najnowszym samochodzie. Pozwolą one zabezpieczyć auto przed negatywnymi skutkami długotrwałego unieruchomienia.

Dokładnie umyj i wysusz samochód

Przed wstawieniem auta do garażu polecamy umyć dokładnie jego karoserię, a następnie gruntownie wysuszyć. Dobrze jeśli samochód postoi na przykład dzień przed wjazdem do garażu pod wiatą, aby wiatr osuszył dodatkowo każdą szczelinę. Dobrym pomysłem jest również umycie lub odświeżenie wnętrza, jednak trzeba zrobić to ostrożnie. Gdy zamkniemy w garażu lub postawimy pod pokrowcem nasze cztery kółka z wilgotnej tapicerki, może wyłonić się nieprzyjemny w odbiorze zapach.

Myjnia bezdotykowa

Przygotowanie płynów i paliwa – ważny punkt!

Bardzo ważne dla stojącego przez dłuższy czas pojazdu jest również to, żeby pod maską wszystkie płyny były uzupełnione do maksymalnego dopuszczalnego poziomu. Szczególnie paliwo w zbiorniku powinno być zalane do pełna, żeby po wewnętrznej stronie ścianek uniknąć zbierania się wilgoci i powstawania korozji. Jeśli jest taka potrzeba, warto uzupełnić poziom płynu hamulcowego do maksimum, ponieważ może on absorbować wodę z powietrza.

czy wymienić olej przed zima

Zadbaj o akumulator i powietrze w oponach

W klasycznych samochodach jest niewiele elektroniki, dlatego akumulator może pozostać w aucie w dodatniej temperaturze przez długi czas i zachowa on swoje właściwości. Jednak dla uniknięcia nieprzyjemnej niespodzianki, można zabrać go na ten czas do domu i przed wyruszeniem w kolejną podróż podładować.  Gdy istnieje taka możliwość, raz na dwa tygodnie zaleca się przepalić silnik, żeby nieco podładować akumulator. Wtedy dobrym pomysłem jest zrobienie krótkiej przejażdżki po okolicy.

Na koniec kilka słów o oponach. Pod wpływem długotrwałego obciążenia w jednym punkcie może dojść do odkształcenia gumy. Dlatego zaleca się uzupełnienie stanu powietrza w oponach o jeden bar więcej, niż przewiduje minimum. Uchroni to oponę przed szybszym sflaczeniem.

Przeczytaj również