Przyciemnianie szyb - o tych rzeczach musisz pamiętać!

Przyciemnianie szyb na początku XXI wieku było bardzo popularną modyfikacją samochodu. Ludzie przyklejali różnego rodzaju folie na szyby, które z czasem odklejały się i były uważane za kicz. Dlatego w dużym skrócie przypominamy, o czym należy pamiętać, jeśli decydujemy się na ciemniejsze szyby w aucie.

szyby otwarte zamkniete
Podaj dalej

Zaczniemy od rzeczy oczywistej, czyli tego, że szyby możemy przyciemnić samodzielnie. Jest to czynność, która wymaga praktyki, przestrzegania określonych zasad, jednak nadaje się do zrobienia w warunkach garażowych. Jeśli chcemy być pewni efektu lepiej oddać nasz samochód do profesjonalistów, ponieważ mogą oni wystawić certyfikaty. Taki dokument przydaje się podczas kontroli z policją.

Jak przyciemnić szyby samodzielnie?

Przyciemnianie szyb, jest na tyle łatwą czynnością, że możemy podjąć się wykonania jej samodzielnie. Kluczami do sukcesu są: wysoka jakość folii, plastikowa szpachelka do usuwania pęcherzyków powietrza, opalarka i odrobina cierpliwości. Przyda się również nożyk do wycinania właściwych kształtów.

Bardzo ważne jest to, że folię przyklejamy na szybę od wewnątrz, dlatego szkło należy dokładnie oczyścić z zabrudzeń i odtłuścić. Poza tym powierzchnia szyby powinna być w idealnym stanie. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia w postaci głębokich rys, pęknięć i odprysków, mogą doprowadzić do odklejenia się folii po pewnym czasie.

Podgrzewana szyba
Fot. pixabay.com

Dla uniknięcia problemów z policją najlepiej wybrać folię wysokiej jakości, która ma określone certyfikatami parametry. Wtedy możemy być pewni, że zachowamy dowód rejestracyjny i unikniemy mandatu karnego. Ważna jest także przepustowość światła, jednak zależy ona od tego, gdzie konkretnie chcemy przykleić folię.

Proces przyciemniania szyby w samochodzie w skrócie wygląda tak: Pierwszy krok to odtłuszczanie oklejanej powierzchni. Szyba musi być idealnie czysta, w przeciwnym razie mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza. Drugi krok polega na przygotowaniu odpowiednio dużego (pamiętaj o zostawieniu zapasu) fragmentu folii. Najlepiej wcześniej wymierzyć dokładnie szybę i przyciąć folię do określonych wymiarów oraz kształtu.

Trzeci krok polega na odklejeniu warstwy zabezpieczającej i dopasowaniu folii do szyby w sposób metodyczny, pozbywając się zagnieceń. Ułatwieniem jest zakup folii, która kurczy się pod wpływem ciepła – wówczas można dopasować jej kształt do szyby za pomocą opalarki. Na koniec warto odczekać jakiś czas zgodnie z instrukcją obsługi i obserwować, czy z folią na szybie jest wszystko w porządku.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Gdy chcemy samodzielnie przyciemnić szyby, realne koszty, jakie musimy ponieść, są stosunkowo niewielkie. Największym będzie oczywiście zakup samej folii. Jeśli mamy w domu opalarkę, plastikową szpachelkę, wodę z mydłem lub innym preparatem do mycia szyb, jesteśmy praktycznie gotowi do działania. Nieco inaczej sprawa wygląda podczas wizyty u profesjonalistów w tym zakresie, ponieważ tutaj przyciemnianie szyb kosztuje kilkaset złotych. Czas realizacji i cena zależą od wielkości samochodu i wielu innych czynników, dlatego unikamy podania konkretnej ceny.

Przyciemnianie szyb grozi mandatem!

Wiadomo od wielu lat, że producenci samochodów fabrycznie mogą przyciemnić szyby w swoich autach. Mimo tego za ciemniejsze szyby w Polsce grozi surowy mandat oraz zabranie dowodu rejestracyjnego. Powodem takiego postępowania ze strony policji mogą być szyby przednie boczne i szyba czołowa. Gdy ich przepuszczalność światła jest mniejsza niż 70%, nadają się one do zmiany. Wtedy możemy usunąć folię przy funkcjonariuszu policji lub otrzymamy mandat i nawet obowiązek stawienia się na dodatkowym badaniu technicznym.

Policja wlepi wyższe mandaty
fot. Policja Świętokrzyska

Przeczytaj również