Poznaj 3 mniej oczywiste metody na zmniejszenie zużycia paliwa w samochodzie!

Poznaj 3 mniej oczywiste metody na zmniejszenie zużycia paliwa w samochodzie!

paliwo-mandat-za-zbyt-wysokie-spalanie

Podaj dalej

Dzisiaj każdy litr paliwa jest na wagę złota, dlatego umiejętne oszczędzanie benzyny, oleju napędowego lub gazu LPG to cenna umiejętność. Dlatego przedstawiamy trzy mniej oczywiste metody na zmniejszenie zużycia paliwa w samochodzie.

Czasy, w których z dużo większą beztroską mogliśmy patrzeć na ilość zatankowanego paliwa na razie odeszły w przeszłość. Dlatego każda skuteczna technika zmniejszenia apetytu na paliwo w naszym aucie, jest dzisiaj bardzo cenna. Okazuje się, że miejsc, gdzie potencjalnie możemy szukać oszczędności, jest wiele. Płynna jazda, delikatne dodawanie gazu i hamowanie to tylko niektóre z przykładów, które dobrze znamy. Co jeszcze warto zastosować?

Zwróć uwagę na ogumienie

Oczywiście jednym z najważniejszych aspektów, gdy mówimy o oszczędzaniu paliwa, jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Zbyt niski jego poziom zwiększa zapotrzebowanie na paliwo. Większa powierzchnia styku opony z nawierzchnią podnosi opory toczenia. To przekłada się na więcej litrów wypalonych z baku. Do tego przyspiesza zużycie opon, co generuje kolejne wydatki.

pomiar-cisnienia-w-oponach
www.freepik.com

Dlatego rekomendujemy zainwestowanie w możliwie najlepsze opony, na jakie nas w danym momencie stać. Im lepsza mieszanka, tym lepsza ekonomia zużycia paliwa. Poza tym większość producentów samochodów w instrukcji obsługi pojazdu wskazuje, że do tego samego auta możemy założyć opony o różnej szerokości. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zdecydować się na węższą opcję. Bardzo dobrym przykładem na to, że węższa opona poprawia wyniki spalania, są niemal wszystkie samochody hybrydowe i elektryczne, które co do zasady mają wąskie opony.

Zrezygnuj z nadmiernych oporów powietrza

Większość samochodów produkuje się z myślą o dobrej aerodynamice. Lekkość pokonywania oporów powietrza wpływa pozytywnie na zapotrzebowanie na paliwo. Wożenie bagażnika rowerowego lub bagażnika dachowego zaburza przepływ powietrza. To przekłada się na większe spalanie. Więc jeśli tylko możemy, spakujmy się do bagażnika, bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów, które znajdują się na karoserii.

samochód bagaznik a zuzycie paliwa
www.freepik.com/bilanol

Światła mijania i klimatyzacja

Każdy pobór prądu w samochodzie przekłada się na minimalny wzrost spalania. Dlatego, jeśli chcemy walczyć o każdą dziesiątą część litra paliwa, warto, jest ograniczyć do minimum korzystanie z klimatyzacji. Również włączone przez całą dobę światła mijania dorzucają do ogólnego wyniku przy dystrybutorze przysłowiowe trzy grosze. Dobrym pomysłem jest montaż legalnych, z homologacją świateł do jazdy dziennej lub żarówek o mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News