Korki, spóźnienie do pracy, trudna sytuacja geopolityczna, a także wewnętrzne problemy w Polsce mogą psuć nastroje. Złe emocje kumulują się w nas i pewnego dnia muszą znaleźć swój upust. Zdarza się, że obiektem wyładowania wszystkich frustracji jest drugi człowiek. Może on być kierowcą, pieszym lub innym uczestnikiem ruchu drogowego.
Nagrania z kamer pokazują agresywne zachowania!
W sieci znajduje się bardzo dużo nagrań, w których przedstawiona jest duża agresja w stosunku do drugiego kierowcy. Dochodzi do nagłego hamowania przed maską wyprzedzonego pojazdu. Blokowania drogi, gdy możliwie jest łagodne zakończenie wątku, a także co najgorsze przemoc fizyczna. Wszelkiego rodzaju przejawy tak negatywnych zachowań powinny być surowo karane, jednak tak nie jest, a sprawca w wielu przypadkach może czuć się bezkarny.
Ponad 80% kierowców spotyka się z nią na drodze
Statystyki zdecydowanie nie są na naszą korzyść. Jak podaje Instytut Transportu Samochodowego, przedstawione badania pokazują dość jednoznacznie, że ponad 80% kierowców jest świadkiem agresywnych zachowań na drodze minimum raz w tygodniu. Taka statystyka jest zatrważająca i pokazuje, jak wiele złych emocji, a przede wszystkim braku kultury za kierownicą pojawia się niemal każdego dnia.
Dzień grzeczności za kierownicą – doskonała okazja do zmiany!
5. kwietnia 2022 roku w kalendarzu poza wtorkiem mamy dodatkowe święto – Dzień Grzeczności za Kierownicą. W związku z tym każdy może zastanowić się, czy kilkuminutowe sprzeczki z innymi użytkownikami drogi, jazda na zderzaku i ponaglanie światłami drogowymi oraz problemy z ustąpieniem miejsca na drodze lub co gorsze pierwszeństwa, są warte tych wszystkich negatywnych emocji, stresu, a także niebezpiecznych sytuacji.
Uprzejmość, wsparcie i ogólny uśmiech w połączeniu z ograniczeniem pośpiechu do absolutnego minimum, tak wygląda najlepsza możliwa recepta na poprawę jakości podróżowania.