Policja wydała niemal milion złotych na samochody! Jest zaskoczenie...

Policja stara się budować wizerunek nowoczesnych służb mundurowych, które używają sprzętu na miarę europejskich standardów. Ostatni wybór Komendy Wojewódzkiej w Opolu, jest pewnym zaskoczeniem!

Policja wydała niemal milion złotych na samochody! Jest zaskoczenie…
Podaj dalej

Z punktu widzenia Polaka działania policji powinny polegać przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa innym ludziom. Jednocześnie pomoc i wyrozumiałość w trudnych sytuacjach również, jest tym, czego oczekują mieszkańcy. Na koniec powinna być stanowczość w działaniu, gdy wymagają tego okoliczności. Niestety aktualnie wizerunek policji coraz mocniej cierpi przez różne niefortunne działania. Polskim mundurowym również daleko do społecznego szacunku, jakim szczególnie w mniejszych miejscowościach cieszą się amerykańscy stróże prawa. Zakup nowego sprzętu niewiele tutaj zmienia.

Policja powinna wzbudzać szacunek i być widoczna z daleka

Patrząc na inne europejskie kraje, polska policja nie odbiega standardem od tego, co znajdziemy w Niemczech, Czechach lub na Słowacji. W parku maszyn brakuje nam rodzimej marki, z której polscy funkcjonariusze mogą korzystać w pracy. Kwestią sporną jest to, czy radiowozy dostępne nad Wisłą budzą społeczny szacunek i są rozpoznawalne. Do patroli najczęściej używa się samochodów w nadwoziu kombi lub SUV. Są to raczej pojazdy o umiarkowanych osiągach, które mają srebrno-niebieskie barwy. Dalekie od jaskrawych kolorów policji ze Szwecji, Wielkiej Brytanii lub Czech.

kierowca dostał gigantyczny mandatja wystawiła mandat
Policja Kolding (DK)

Z pewnością ikoną i dla wielu wzorem policyjnego radiowozu, są amerykańskie maszyny. Znane przede wszystkim z produkcji filmowych w rzeczywistości na pokładzie przewożą taki sprzęt, o którym w Europie możemy pomarzyć. Z jednej strony władze ograniczają przepisy, między innymi związane z ochroną prywatności. Dzięki temu policjant ma ograniczony dostęp do wielu danych na temat osoby zatrzymanej. Z drugiej strony zapewne budżety przeznaczone na policję w Stanach Zjednoczonych są dużo wyższe.

Po raz pierwszy w szeregach policji zobaczymy Suzuki!

Jak wiemy przetargi w Polsce to unikatowy sposób składania ofert. Komenda Wojewódzka w Opolu tą drogą wybrała na swoje radiowozy Suzuki Swace. W zasadzie jest to Toyota Corolla Touring Sport w przebraniu. Na zakup pojazdów z podstawowym silnikiem o pojemności 1.8 litra oraz mocy 122 KM policja wydała blisko milion złotych. W ten sposób do służby trafi osiem radiowozów. Czy to dobry wybór?

Przeczytaj również