Polacy kochają te samochody! Jest też jedno zaskoczenie

Rynek samochodów używanych odzwierciedla zainteresowania mieszkańców konkretnym segmentem samochodów. W przypadku Polski upodobania dotyczące aut są bardzo zbliżone do europejskiej średniej, jednak w rankingach pojawia się nowy, ciekawy trend. Czy to oznacza, że producenci muszą powrócić do przeszłości?

toyota-corolla-hatchback-5-drzwiowy-
Podaj dalej

Dzisiaj, gdy pomyślimy o tym, co na pewno sprzeda się i wzbudzi ogromne zainteresowanie wśród klientów wystarczy wymienić dwa segmenty – crossover i SUV. Świat wręcz pokochał te samochody, a wśród entuzjastów pojazdów o nieco wyższym prześwicie są także Polacy. Widać to zwłaszcza na podstawie danych dotyczących fabrycznie nowych pojazdów. Jednak także wśród używanych konstrukcji zauważalne są znaczące zmiany.

Kombi, ciągle trąbi?

Chociaż można odnieść wrażenie, że niektóre segmenty odchodzą w zapomnienie, dane statystyczne mówią nieco coś innego. Okazuje się, że ponad 1/4 samochody sprawdzane w sieci, gdzie internauci oczekują raportów dotyczących jego historii serwisowej, to pojazdy w nadwoziu kombi. Polacy doceniają połączenie praktyczności w niektórych przypadkach całkiem ładnie narysowaną linią karoserii. Trzeba jednak uczciwie zauważyć, że procentowy udział kombiaków w bazie wyszukiwania stopniowo spada na korzyść innych segmentów.

najszybsze-kombi-bmw-alpina-diesel
fot. Alpina

Polacy kochają te samochody!

W epoce wysokich cen paliw, dużych mandatów i wąskich ulic z małą ilością miejsc parkingowych, zainteresowania polskich kierowców ukierunkowały się na samochody z nadwoziem hatchback. Okazuje się, że ta grupa pojazdów odnotowuje systematyczny wzrost zainteresowania na podstawie zapytań, jakie kierowane są do firm zajmujących się generowaniem raportów z historii pojazdów.

Ciekawym wątkiem jest również rosnąca popularność minivanów. Okazuje się, że segment MPV przeżywa swój renesans i ludzie przypominają sobie o istnieniu takich pojazdów. Pomimo upływu lat ich funkcjonalność znajduje się na bardzo wysokim poziomie, a nowa ilość samochodów sprowadzonych między innymi ze Stanów Zjednoczonych mocno odświeżyła rynek. Oczywiście są to ciągle pojazdy z wypadkową przeszłością, jednak jakość napraw jest na bardzo wysokim poziomie.

Na koniec musimy wspomnieć kilka słów o prawdziwym królu ostatnich lat. SUV i corssover szturmem podbijają serca polskich kierowców. Aktualnie na rynku samochodów fabrycznie nowych. Trzeba też pamiętać, że coraz więcej modeli w tym segmencie ma już kilka ładnych lat na karku, przez co są one dużo łatwiej dostępne.

źródło: carVertical

Przeczytaj również