Jeździmy coraz nowszymi samochodami
Rynek samochodów używanych w Polsce bardzo mocno ewoluuje. Powoli obserwujemy zmiany, które wskazują, że Polacy kupują coraz młodsze auta. Średnia wieku parku maszyn, jak mówi się popularnie na zbiór większej liczby pojazdów nad Wisłą, kształtuje się w okolicy około trzynastu lat. Jesteśmy delikatnie poniżej europejskiej średniej, gdzie najbogatsze kraje Europy mają samochody maksymalnie dziesięcioletnie. Jednym z najgorszych krajów na naszym kontynencie, jest Rumunia, tam statystycznie pojazdy mają w okolicy siedemnastu lat.
Jak pokazują dane udostępnione przez firmę Rankomat.pl, w 2018 roku najczęściej ubezpieczaliśmy samochody w wieku od jedenastu do piętnastu lat. Druga największa grupa pojazdów była w wieku od szesnastu do dwudziestu lat. Choć bardzo powoli średnia wieku spada, to w stawianych za punkt odniesienia dla Polski Niemczech auta mają nieznacznie powyżej dziewięciu lat. Najlepiej sytuacja wygląda w Luksemburgu, gdzie średnia wieku dla czterech kółek to w przybliżeniu sześć lat.
Własny środek transportu nadal potrzebny
Dla większości osób własny środek transportu to nadal konieczność, ponieważ rozwój infrastruktury transportu publicznego w niektórych rejonach Polski pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym wyniki badań opracowane przez firmę Beesafe uświadamiają, że aż 84% ankietowanych w wieku od 35-44 lat ma samochód osobowy. Jak podają eksperci, prawdopodobną przyczyną tak dużego zainteresowania autami są dzieci i konieczność ich transportowania w krótkim czasie do wielu miejsc.
Bardzo ciekawie prezentują się dane związane z płcią i wiekiem samochodu. Tutaj mężczyźni różnią się od kobiet pod kątem wyboru pojazdu dla siebie.
Polacy są podzieleni
Firma BeeSafe może pochwalić się ciekawymi spostrzeżeniami, ponieważ z przeprowadzonej ankiety wynika, że 57% kobiet jeździ pojazdem młodszym niż 10 lat. Wiadomo również, że dla 65% pań samochód klasyfikowany, jako stary ma przynajmniej jedenaście lat. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku panów, ponieważ 16% mężczyzn deklaruje, iż jego samochód ma więcej niż dwadzieścia lat. Jednak dla panów samochód leciwy to ten do 10 lat. Wskazało tak 35% badanych kierowców.