Pogoda długoterminowa dla Polski - czy mrozy odejdą?

Pogoda w ostatnich kilku dniach jest mocno zimowa. W niektórych rejonach Polski śnieg w połączeniu z tęgim mrozem przypominają zimy sprzed lat. Czy ta sytuacja zostanie z nami na dłużej?

jak-wyjechac-z-zaspy-poradnik-zima
Podaj dalej

W kalendarzu mamy astronomiczną zimę. Dotychczas była ona relatywnie łagodna i mocno przypomina tę porę roku z ubiegłych lat. W końcu Święta Bożego Narodzenia były praktycznie bez śniegu w wielu miejscach kraju. A w sylwestra można powiedzieć, że było wręcz ciepło. Jednak pierwsza dekada stycznia pokazała, że silne mrozy są ciągle obecne i mogą pojawić się na obszarze całego kraju.

Pogoda zaskoczyła mocniej kierowców?

Najczęściej można przeczytać w internecie głosy niezadowolenia na jakość prac służb miejskich. Gdy chodniki są pokryte śniegiem, a jezdnie przypominają lodowisko, pojawia się słynne hasło – zima zaskoczyła drogowców. W styczniu było z pewnością kilku zaskoczonych mocniej kierowców. Poranne odpalenie auta czasami kończyło się porażką, ponieważ akumulator lub paliwo nie były przygotowane do tak niskich temperatur. Temperatury w okolicach – 20 stopni Celsjusza na północnym — wschodzie Polski mogły dać się we znaki. Jednak pogoda w najbliższych dniach znacząco się poprawi.

jak-wyjechac-z-zaspy-poradnik-zima
fot. freepik

Jak długo będzie zimno?

Po spojrzeniu w modele pogodowe dla Polski na najbliższe kilka dni – mamy dobrą informację. Wiele wskazuje na to, że najzimniejsze dni mamy już za sobą. Od jutra (11 stycznia 2024 roku) w wielu miejscach kraju temperatura podskoczy w okolice 0 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Na północy Polski, dokładnie w rejonie Szczecina, pojawi się na termometrach plus 3 stopnie i opady deszczu.

Musimy liczyć się z tym, że noce będą jeszcze przez kilka najbliższych dni najzimniejszą częścią doby. Jednak z biegiem dni także po zmroku temperatura zacznie powoli rosnąć.

Pogoda wskazuje na ocieplenie

Aktualnie dostępne modele pogodowe wskazują, że nad Polskę nadciągnie ciepłe powietrze. W drugiej połowie stycznia w wielu miejscach kraju na termometrach pojawi się nawet dziesięć kresek powyżej zera! Do tego ma być sporo chwil ze słońcem, więc szykuje się nam całkiem dobre przygotowanie do ferii zimowych.

seniorzy zima dodatek finansowy
Freepik

Jeśli w naszym aucie w czasie ostatnich dni coś zaczęło szwankować z powodu silnych mrozów, według modeli pogodowych pojawia się nomen omen okno pogodowe na naprawę usterek. Cieplejsze dni pozwalają korzystać z komunikacji miejskiej i spacerów. Jest zdecydowanie więcej dobrych okazji do oddania auta do serwisu.

źródło: twojapogoda.pl

Przeczytaj również