Płyn chłodniczy - czy można go ze sobą mieszać? Większość kierowców tego nie wie!

Płyn chłodniczy - czy można go ze sobą mieszać? Większość kierowców tego nie wie!

Jaki płyn do chłodnic wybrać?

Podaj dalej

Olej silnikowy, poziom paliwa w zbiorniku i stan cieczy chłodzącej. Te trzy elementy większość kierowców sprawdza dość regularnie, jednak czy płyn chłodniczy można zmieszać z innym produktem? Warto mieć się na baczności!

W innym materiale poruszyliśmy temat mieszania ze sobą olejów silnikowych. Wtedy kluczowe dla udanego zmieszania ze sobą olejów były klasy lepkości oleju. Podobnie sprawa wygląda w przypadku płynu chłodniczego, ponieważ jego skład ma również bardzo duży wpływ na sprawność całego układu chłodniczego.

Jaką rolę pełni płyn chłodniczy w samochodzie?

Teraz krótkie wyjaśnienie, do czego stosuje się płyn chłodniczy i jaka jest jego rola w silniku? Jest to ciecz robocza, która pozwala jednostce napędowej pracować w optymalnej temperaturze. Współczesne płyny mają nieco wyższą tolerancję cieplną i mogą osiągnąć powyżej stu stopni Celsjusza. Poza schładzaniem silnika płyn ma kluczowe znaczenie dla zachowania chłodnicy w doskonałej kondycji. Zawiera on w sobie składniki, które mają właściwości antykorozyjne.

Chłodnica
Fot. pixabay.com

Regularne uzupełnianie i sprawdzanie poziomu płynu ma znaczenie!

Ze względu na to, że płyn chłodniczy pomaga chronić jednostkę napędową przed zatarciem i przegrzaniem, regularne sprawdzanie  poziomu tej cieczy w silniku ma duże znaczenie. Współczesne samochody wyposażono w czujniki, które monitorują poziom cieczy. Jednak poza zaufaniem do wskazań komputera, warto od czasu do czasu zajrzeć do komory silnika i ocenić, jak się sprawy mają. Najlepiej zrobić to co 1000 km, lub po dłuższej trasie, gdy już silnik ostygnie.

silnik bez oleju i płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy ma różne kolory, czy można je ze sobą mieszać?

Być może trudno na to zwrócić uwagę, ale płyny chłodnicze mogą mieć różne kolory. Czy mają one jakieś znaczenie? W większości przypadków barwa jest wyłącznie kwestią estetyczną. Wyjątkiem jest zielony płyn, w którym stosowany jest glikol propylenowy. Pozostałe kolory mają niewielkie znaczenie.

Kluczowy w udanym procesie mieszania ze sobą płynów jest ten sam rodzaj glikolu (np. najpopularniejszy etylenowy). Produkty należy dopasować do pracy z określonym materiałem, z jakiego wykonany jest układ (czyli obydwa są uniwersalne, albo obydwa przeznaczone do pracy z układem aluminiowym). Bardzo ważny jest również poziom ochrony na przykład przed zamarzaniem, ponieważ powinien on być na tym samym poziomie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News