Planujesz jazdę z przyczepką? Sprawdź, jak uniknąć kolizji i spotkania z policją!

Bardzo niewielka grupa kierowców porusza się z naczepami lub przyczepkami po drogach każdego dnia. Najczęściej jest to okazjonalny przewóz większych przedmiotów. Planujesz jazdę z przyczepką? Zwróć uwagę na najważniejsze rzeczy i unikaj problemów.

Planujesz jazdę z przyczepką? Sprawdź, jak uniknąć kolizji i spotkania z policją!
Podaj dalej

Aktualnie kierowcy mają bardzo szeroki dostęp do przyczepek, które czekają w wypożyczalniach. Dzięki nim remont, przewóz betoniarki, kwiatów, drzewek, samochodów i motocykli jest o wiele łatwiejszy. Jednak podczas manewrowania samochodem trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, które pomogą nam ograniczyć problemy do minimum.

Przygotuj zestaw do podróży – zadbaj o bezpieczeństwo!

Pierwsze i najważniejsze czynności musimy wykonać przed wyruszeniem w trasę. Na początek sprawdzenie połączenia: hak – zaczep oraz kontrola przymocowania linki zabezpieczającej. Dalej podłączenie gniazda ze złączem i obejrzenie wszystkich świateł. Jeśli wszystko działa, jak należy, na koniec warto rzucić okiem na stan powietrza w oponach. Jakość ogumienia oraz znajdujące się w nich ciśnienie mają wpływ na stabilność przyczepki w czasie drogi.

światła-mandat-przeciwmgłowe-przepisy-scaled

Planujesz jazdę z przyczepką? Podejdź do tego szerzej!

Teraz nadszedł czas na jeden z najważniejszych elementów, które musimy wprowadzić do swojej techniki jazdy. Ze względu na zwiększoną długość zestawu, musimy pamiętać o tym, że przyczepka ma tendencję do „ścinania” zakrętów. Dlatego podczas skręcania musimy to uwzględnić. Chodzi tutaj przede wszystkim o skręty na poziomie 90 stopni, ponieważ wtedy możemy uszkodzić pojazdy stojące zbyt blisko naszej przyczepki. Dobrym pomysłem jest również przećwiczenie sobie techniki cofania na pustym placyku, aby wiedzieć, jak „łamie się” cały zestaw.

Hamowanie i przyspieszanie trwa zdecydowanie dłużej!

Trzecim bardzo ważnym punktem jest świadomość tego, że hamowanie i przyspieszanie z przyczepką trwa zdecydowanie dłużej. W zasadzie przy każdej mocy silnika pewne obciążenie wynikające z ciągnięcia przyczepki wpływa negatywnie na osiągi naszego całego zestawu. W związku z tym należy mocno planować manewry wyprzedzania i hamowania, ponieważ czas i miejsce potrzebne do ich bezpiecznego wykonania są zdecydowanie na innym poziomie.

hamowanie pedal hamulca

Pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu ładunku

Czwarty aspekt to odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Przedmioty w przyczepce powinny być przymocowane do jej powierzchni oraz ścianek. Należy poznać ładowność przyczepki i pilnować, aby cała masa zestawu zmieściła się w określonych przepisami normach. Dzięki temu unikniemy mandatu ze strony policji.

Źródło: Steinhof

Przeczytaj również